Ak americká vláda nezmení postoj k dovozným clám, populárny iPhone sa môže v Spojených štátoch výrazne predražiť. Analytici dokonca hovoria o 30- až 40-percentných cenových nárastoch, ak by sa spoločnosť Apple rozhodla premietnuť náklady na zákazníkov.
Nové rozhodnutie Bieleho domu uvaliť clá na dovoz tovarov z viacerých krajín, vrátane Číny, sa môže citeľne dotknúť spotrebiteľského trhu. Clá môžu narušiť globálny obchodný reťazec, najmä v segmente smartfónov. Dôvodom je, že väčšina iPhonov predávaných v USA sa stále vyrába v Číne, pričom práve táto krajina čelí najvyššiemu, až 54-percentnému clu. V praxi sa to môže odraziť v prudkom zdražení, čo by ovplyvnilo amerických zákazníkov i firemné výsledky spoločnosti Apple.
Clá zmenia cenovú politiku Apple
Výskumné tímy z viacerých maklérskych domov potvrdzujú, že Apple môže prerátať svoje náklady a rozhodnúť sa, či ich prenesie na konečného spotrebiteľa, alebo pokryje časť strát z vlastných zdrojov. Ak sa však firma rozhodne zahrnúť nové clá do cien, dopadnú všetky dodatočné poplatky na peňaženky zákazníkov v USA.
Niektorí analytici vyčíslili, že najlacnejšia verzia iPhonu, ktorá sa predáva za 799 dolárov, by mohla stáť až 1142 dolárov, ak by Apple zvýšil cenu o očakávaných 43 percent. Prémiovejší model s väčším displejom a väčšou pamäťou môže atakovať hranicu 2300 dolárov z pôvodných 1599 dolárov. Pre značku Apple by to bola obrovská výzva, keďže takýto cenový skok môže odradiť mnohých potenciálnych kupcov.
Obavy z klesajúceho dopytu a stagnácie
Apple sa už istý čas potýka so slabším predajom na viacerých trhoch vrátane Európy. Čísla naznačujú, že používatelia nie sú dostatočne motivovaní k prechodu na novšie modely, hoci technológia tzv. Apple Intelligence, ktorá ponúka súhrny upozornení či možnosť prepísať emaily, prináša inovatívne funkcie. Kritici tvrdia, že tieto prírastky nestačia na to, aby zákazník vymenil staršie zariadenie za drahší nový iPhone.
Vysoká cena by mohla problém ešte prehĺbiť, najmä ak bude konkurencia, ako napríklad Samsung či iné ázijské značky, postihnutá menšími clami. To by dalo rivalom výhodu v cenovej citlivosti, keďže americkí zákazníci by mohli radšej siahnuť po alternatíve s porovnateľnými funkciami, no za nižšiu sumu.

Ako reaguje trh a akcionári?
Cena akcií Apple utrpela zreteľný pokles, keď sa novinka o clách rozšírila. Viacerí investori sa obávajú, že vyššie náklady môžu ohroziť trhovú pozíciu iPhonov v USA. Zástupcovia spoločnosti zatiaľ bližšie nekonkretizovali, ako presne pristúpia k vyriešeniu novej colnej záťaže. Doteraz sa podarilo Apple pri minulých obmedzeniach vyjednať určité výnimky, ktoré tlmili negatívny dopad na výrobné náklady. Tentoraz však administratíva USA žiadne úľavy neoznámila.
Predstavitelia trhových analytikov odhadujú, že ak Apple nebude môcť využiť výnimky, môže to pre ňu znamenať zníženie zisku o miliardy dolárov. Mohlo by ísť až o 40 miliárd, ak sa situácia nezlepší a administratíva zostane neoblomná.
Hľadanie alternatívnej výroby
Apple už skôr naznačila zámer presunúť výrobu do iných krajín, ako je India alebo Vietnam, no realita naďalej ostáva taká, že veľký objem iPhonov pochádza z Číny. Dokonca aj spomínané alternatívne lokality čelia clám, hoci v menšej miere. Napríklad Vietnam bola postihnutá 46-percentnou colnou sadzbou a India 26-percentnou, čo síce predstavuje menšie percento ako Čína, no aj tak ide o výrazný nárast nákladov.
V prípade, že by Apple v nasledujúcich rokoch agresívnejšie rozvinula výrobu v krajinách s výhodnejšími dovoznými podmienkami, môže zmierniť cenový tlak. Na to však potrebuje dostatok času a investícií, kým sa vybuduje infraštruktúra a spoľahlivá sieť dodávateľov.
Prečo tak prudké zdražovanie?
Tarify voči Číne dosahujú podľa analytikov extrémne hodnoty, keďže úroveň 54 percent je jedna z najvyšších pre dôležitých obchodných partnerov. Spoločnosti ako Apple sú v strednodobom horizonte nútené buď oklieštiť marže, alebo premietnuť výdavky do konečných cien. Investorom by sa dlhodobo nepozdávalo, aby náklady prebrala úplne na seba, keďže by to mohlo zásadne znížiť zisk a rentabilitu.
Analytici však upozorňujú, že spotrebitelia nemusia prijať zvýšenie cien pasívne. Mnohí môžu nákup nového iPhonu odložiť alebo sa obrátia na iné značky, ktoré podliehajú menšej colnej záťaži. Konkurencia na trhu so smartfónmi je mimoriadne tvrdá, a ak Apple zvolí radikálne zdraženie, riskuje úbytok lojálnych zákazníkov.
Dohoda alebo obchodná vojna?
Experti očakávajú, že Apple sa bude pokúšať vyjednať výnimky tak, ako v minulosti. Otázne zostáva, či administratíva zostane ochotná ustúpiť. Ak by zostalo všetko po starom, iPhony by sa v Spojených štátoch mohli stať prémiovou záležitosťou, určenou pre menší okruh kupujúcich. Pre bežných spotrebiteľov by cena mohla byť jednoducho privysoká.
Tento scenár by mohol spomaliť dopyt a spôsobiť Applu významné straty. Odborníci pripomínajú, že súčasná geopolitická klíma je nestabilná a clá sa dajú využiť aj ako páka v obchodných vojnách. Nateraz neostáva firme nič iné, než čakať, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať a aké ústupky či dohody budú možné s Bielym domom.