Americký prezident Donald Trump zavádza viaceré zákony, ktoré majú globálne dôsledky, avšak v negatívnom slova zmysle. Jedným z príkladov sú clá, ktoré sú veľkým strašiakom pre mnoho svetových firiem naprieč rôznymi odvetviami. Politiku Trumpa si však odnesú aj domáce americké firmy. Je samozrejmé, že väčšina výrobcov má svoje výrobné závody mimo USA, pretože je to menej nákladné.
Ako uvádza spravodajský portál TA3, Trump si želá, aby spoločnosť Apple vyrábala iPhony výlučne na pôde USA. V praxi by to znamenali, že iPhony by sa stali pre zvyšok sveta poriadnym luxusom a mohol by si ich dovoliť už len málokto. Ich cena by bola astronomická a na Slovensku by sa mohla vyšplhať na viac ako 4500 eur.
iPhone za viac než 4500 eur?
Apple aktuálne vyrába väčšinu svojich zariadení v Ázii, avšak najnovšie obchodné rozhodnutia Trumpa otvorili debutu o možnom presune výroby do USA. Hoci sa za myšlienkou amerického prezidenta skrýva patriotizmus, v praxi by presun výroby nebol najjednoduchší. Navyše by to malo negatívny dopad na spotrebiteľov a aj na samotnú spoločnosť Apple, ktorej by sa výrazne znížili zisky. Ako uvádza web CNBC, administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa v rámci tzv. recipročných ciel uvalila novú záťaž na prakticky všetky dovážané produkty. Apple kvôli tomu čelí 145-percentnému colnému zaťaženiu na zariadenia, ktoré sa vyrábajú v Číne. Biely dom tvrdí, že USA má dostatočné kapacity aj pracovnú silu, aby sa výroba iPhonu mohla presunúť výhradne na pôdu Spojených štátov. Odborníci sú však k týmto tvrdeniam skeptickí.
Portál CNBC oslovil analytikov a tí tvrdia, že výroba iPhonov výlučne v USA by tieto zariadenia extrémne predražila. Cena môže byť vyššia o stovky až tisícky dolárov a teda v našom prípade o stovky až tisícky eur. Napríklad cena modelu iPhone 16 Pro by mohla stúpnuť z dnešných 1199 dolárov na približných 1500 dolárov. Konečná cena by závisela od rozsahu presunu výroby a taktiež od vyšších mzdových nákladov, ktoré by Applu vznikli po presune výroby. Ak by sa kompletne celý výrobný reťazec presunul do USA, analytici odhadujú konečnú cenu okolo 3500 dolárov za model iPhone 16 Pro. Ide o astronomickú čiastku a väčšina bežných spotrebiteľov by si takýto smartfón nemohla dovoliť.
Cena iPhonu na Slovensku
V európskych krajinách a teda aj na Slovensku by táto cena mohla byť ešte vyššia. Už teraz sa u nás iPhony predávajú za vyššie ceny než v USA a tento trend by pokračoval aj po presune výroby do Spojených štátov. Dôvodom je najmä DPH, ale tiež spôsob, akým Apple určuje ceny produktov, ktoré sa predávajú na zahraničných trhoch. Apple si zväčša do cien zaráta náklady na clo, servis aj logistiku. A toto môže navýšiť cenu produktu pre európskych spotrebiteľov o 5 až 15 percent.
Na Slovensku aktuálne platí 23-percentá DHP, a preto môže byť cena za iPhone u nás ešte o čosi vyššia ako vo zvyšných krajinách Európy. Odborníci hovoria, že cena iPhonu je na Slovensku vyššia v priemere o 15 až 25 percent ako v USA. Ako uvádza portál TA3, ak by sa model iPhone 16 Pro vyrábal výlučne v USA, na Slovensku by tento model mohol stáť 4160 až 4555 eur.

Presunie Apple výrobu do USA?
Výroba iPhonu výhradne v USA sa nezdá byť reálnou alternatívou. CEO Applu Tim Cook už v minulosti uviedol, že v USA nie je dostatok tzv. tooling inžinierov. To sú špecialisti, ktorí konfigurujú a obsluhujú výrobné zariadenia. Odborníci preto nepredpokladajú, že sa výroba v blízkej budúcnosti presunie z Ázie do Spojených štátov. Môže však prísť k drobným presunom výroby. Napríklad v minulosti Apple presunul výrobu počítača Mac Pro do Texasu, čím sa vyhol clám. Analytici si preto myslia, že podobný krok by Apple mohol urobiť aj teraz. Napríklad presunie časť produkcie príslušenstva do USA, čím si aspoň sčasti uľaví od novej colnej politiky.