Čínske ministerstvo obchodu vyjadrilo zásadnú nespokojnosť s najnovším plánom americkej administratívy rozšíriť clá na čínske produkty. Spojené štáty už v minulom týždni zaviedli tzv. reciprocitné clá vo výške 34 percent na vybrané tovary z Číny a americký prezident Donald Trump nedávno pohrozil zvýšením o ďalších 50 percent. Peking v dôsledku týchto krokov považuje postup USA za formu obchodného vydierania, ktorá podľa čínskej strany môže narušiť globálnu stabilitu a dôveru na medzinárodných trhoch.
Podľa najnovších vyjadrení čínskeho rezortu obchodu je krajina pripravená postupovať rázne voči eskalácii ciel zo strany Washingtonu. Čína navyše od začiatku týždňa uvalila vlastné 34-percentné clo na americký dovoz a varuje, že v prípade ďalších hrozieb zo strany Spojených štátov prijme dodatočné protiopatrenia.
Clá na oboch stranách a napätie na trhoch
Po zavedení amerických ciel reagoval Peking zvýšením cla rovnakej úrovne (34 percent) na americké výrobky. Obe krajiny tak v krátkom čase vymenili niekoľko tvrdých vyhlásení, čo spôsobilo nervozitu na finančných trhoch a posilnilo obavy z dlhodobej obchodnej vojny. Zástupcovia čínskej vlády zdôrazňujú, že snahy o dialóg a vyjednania zostávajú, no zároveň varujú, že Čína nenechá ohroziť vlastné hospodárske a strategické záujmy.
Ekonomickí analytici sa obávajú, že ďalšie kolo odvetných ciel môže mať negatívny dosah na globálne dodávateľské reťazce. Ak sa situácia nevyrieši diplomatickou cestou, vzniknú značné ťažkosti v medzinárodnom obchode a spoločnosti na oboch stranách Tichého oceánu môžu čeliť rastúcim výrobným nákladom a neistote.
Kritická fáza obchodných vzťahov
Napriek odhodlaným vyjadreniam Pekingu Čína naďalej deklaruje ochotu diskutovať. Čínski predstavitelia zdôrazňujú, že na obchodných sporoch nikto nezarobí a v príliš tvrdom postupe nevidia víťaza. Napriek tomu zdôrazňujú, že ak bude Washington pokračovať v eskalácii ciel, Čína odpovie primerane, aby ochránila svoje hospodárstvo.
Pozorovatelia zatiaľ nepredpokladajú skoré zníženie napätia. Vzájomná dôvera medzi krajinami je na nízkej úrovni a ak nedôjde k posunu vo vyjednávaniach, colné zaťaženie by sa mohlo ďalej rozširovať. To by poškodilo nielen čínsko-americké vzťahy, ale mohlo by mať širšie dosahy na ostatné ekonomiky závislé od stabilného medzinárodného obchodu.