Hoci každá nová generácia operačného systému Android prináša zásadné vylepšenia výkonu a optimalizáciu spotreby energie, problém s príliš energeticky náročnými aplikáciami stále pretrváva. Mnohé ostávajú aktívne na pozadí, kde zbierajú dáta, čo si rozhodne pýta určité percentá batérie. Je ale dosť možné, že tento fenomén čoskoro navždy vymizne.
Ako píše server Android Police, aj keď moderné smartfóny disponujú väčšími batériami, ktoré sú navyše založené na pokročilejších technológiách, niektoré aplkácie stále neprimerane (nadmerne) využívajú systémové zdroje, čo sa prejavuje kratšou výdržou zariadení na jedno nabitie. Google, teda strojca Androidu, je odhodlaný tento problém riešiť dlhodobo a systematicky.

Android bude úspornejší. Prichádzajú „wake locks“
Gigant na blogu pre Android vývojárov oznámil začiatok viacročného plánu, ktorého cieľom je ponúknuť presnejšie nástroje a údaje na analýzu spotreby zdrojov ich aplikácií. Súčasťou tejto iniciatívy je aj zavedenie nvoého ukazovateľa do nástroja Android Vitals v konzole Google Play. Pôjde o tzv. excessive wake locks, teda nadmerné zámky prebudenia.
Google vysvetlil, že wake lock bude považovaný za nadmerný v prípade, že súčet všetky čiastočných wake lockov v danej aplikácií prekročí tri hodiny, konkrétne v rámci 24-hodinového časového okna.
Pre lepšie porozumenie, wake locky sa používajú na to, aby aplikácia ostávala aktívna aj vtedy, keď sa priamo nepoužíva, teda sa nenachádza v popredí. Nejde o žiadnu nezvyčajnú prax, no ak sa aplikuje neefektívne, výsledkom je citeľne kratšia výdrž batérie.
Doteraz Android Vitals sledoval len čas, počas ktorého aplikácia drží wake lock na pozadí bez aktívnej služby v popredí.
Zapájajú sa aj výrobcovia
Ďalšou skvelou správou je, že Google na tomto projekte nepracuje sám. Podieľajú sa na ňom aj viacerí známi výrobcovia smartfónov, ako napríklad Samsung. Chcú lepšie porozumieť tomu, prečo niektoré aplikácie držia wake locky dlhšie, než by mali, a to s cieľom nielen odhaliť príčiny rýchleho vybíjania batérie, ale aj pomôcť vývojárom tento problém odstrániť.
Nezmyselne vysoká spotreba batérie aplikáciami na pozadí zostáva jednou z najčastejších používateľských sťažností v Android svete, a preto je podľa Googlu nevyhnutné vývojárom poskytnúť dostatočné diagnostické nástroje.
Veľká zmena pre Google Play Store
A to ešte stále nie je všetko, čo Google plánuje. Taktiež chce do budúcnosti preskúmať možné úpravy vo fungovaní ochodu Google Play. Údajne chce používateľom poskytnúť možnosť výberu aplikácií na základe ich energetickej efektivity. Tým by sa podstatne zvýšil tlak na vývojárov, aby svoje aplikácie optimalizovali nielen z hľadiska výkonu, ale aj z hľadiska spotreby.

Spoločnosť zároveň plánuje v priebehu roka pridať ďalšie metriky do Android Vitals, ktoré sa zamerajú na iné zásadné problémy v správaní aplikácií.
Napokon Google vyzýva vývojárov, aby si pozreli novú dokumentáciu k ukazovateľu nadmerných wake lockov a poskytli spätnú väzbu. Tento ukazovateľ je zatiaľ len v beta verzii a do plnej prevádzky sa dostane až po zbere dostatočného množstva reakcií od vývojárskej komunity.