Spoločnosť Google nenápadne zaviedla funkciu, ktorá bude mať pod dohľadom to, čo v správach prijímate aj odosielate. Hlavným cieľom funkcie je ochrana detí a tínedžerov. Odborníci ale upozorňujú, že nová bezpečnostná funkcia nie je transparentná.
Nedávno Google zaviedol technológiu SafetyCore, ktorá sa objavila v zariadeniach s operačným systémom Android nečakane a bez predchádzajúceho upozornenia používateľov. Aj preto táto technológia čelila hneď v úvode kritike. Google ju zaviedol v snahe lokálne rozpoznávať citlivý obsah, no mnohí toto označili za zavedenie sledovacích prvkov bez súhlasu používateľov.
Automatické rozmazanie fotiek
Google teraz oznámil, že postupne nasadí ďalšiu funkciu, ktorá má ochrániť používateľov a konkrétne táto sa zavádza najmä kvôli mladistvým. Sensitive Content Warning (Upozornenia na citlivý obsah) sa objavia v natívnej aplikácia na posielanie a prijímanie textových správ – Google Správy. Ako uvádza portál denníka Pravda, táto funkcia automaticky rozmaže fotky, ktoré zobrazujú nahotu či iný explicitný obsah. Fotky má pod palcom umelá inteligencia, ktorá vyhodnotí, čo sa na obrázku nachádza. Ak je na fotografii zachytená nahota, používateľ uvidí túto fotografiu rozmazanú. Následne dostane upozornenie a môže sa rozhodnúť, či chce fotku zobraziť alebo nie. Takisto tu bude mať možnosť jednoducho zablokovať používateľa, ktorú mu tento explicitný obsah poslal.
Ochrana mladistvých
Spoločnosť Google tvrdí, že celý proces prebieha lokálne, a preto používatelia nemusia mať obavy o svoje súkromie. Analýza fotiek beží výhradne na zariadení a žiadne fotografie a ani ďalšie údaje sa neposielajú na servery Googlu. Podobne funguje aj vyššie spomínaná technológia SafetyCore, ktorá využíva strojové učenie priamo v smartfóne a bez nutnosti pripájania sa na internet. Ochranná funkcia je pri mladistvých používateľoch zapnutá automaticky a rodičia majú možnosť cez aplikáciu Family Link skontrolovať nastavenie. Túto funkciu teda vedia dieťaťu zablokovať aj odblokovať.
Ako upozorňuje portál denníka Pravda, tínedžeri, ktorí majú viac ako 13 rokov, môžu túto funkciu deaktivovať sami, ak nie sú pod rodičovským dohľadom. U dospelých používateľov je táto funkcia natívne vypnutá, no môžu si ju zapnúť v nastaveniach aplikácie Google Správy. Konkrétne v sekcii Ochrana a bezpečnosť. Rozpoznávanie obrázkov, ktoré obsahujú nahotu, funguje aj opačným smerom. Čiže ak máte funkciu zapnutú a chcete niekomu poslať fotku s explicitným obsahom, aplikácia vám upozorní, že ide o potenciálne nevhodný obsah. Máte teda čas na rozmyslenie, či chcete takúto fotku naozaj s niekým ďalším zdieľať. Funkcia v praxi nepredstavuje zákaz prijímania a odosielania citlivého obsahu, ale používateľovi dáva len čas na rozmyslenie svojho konania.
Transparentnosť pokrivkáva
Aj keď Google zdôraznil ochranu súkromia používateľov, viacerí technologickí odborníci sa ozvali s pripomienkami. Upozorňujú napríklad na nedostatok transparentnosti, pretože k technológii SafetyCore nie je dostupný otvorený zdrojový kód. Rovnako nie je ani základnou súčasťou otvoreného kódu na Androide. Ako uvádza Pravda, projekt GrapheneOS, ktorý sa zaoberá bezpečnosťou zariadení s Androidom, to označil za nešťastné riešenie, hoci samotnú myšlienku lokálneho AI spracovania obsahu podporuje.
Funkcia automatického rozmazanie fotiek s explicitným obsahom je zatiaľ dostupná len v aplikácii Google Správy. Technologický gigant ju postupne zavádza do všetkých zariadení, ktoré bežia na operačnom systéme Android 9 a novšom. Týka sa to aj odľahčených verzií, napr. Android Go. Funkcia chce ochrániť neplnoletých používateľov pred nežiadúcim obsahom, no podľa niektorých otvára dvere k širšiemu využívaniu umelej inteligencie pri monitorovaní komunikácie. Funkcia sa zavádza postupne a globálne a ak ju zatiaľ na svojom Androide nevidíte, zrejme sa k nej dostanete v jednej z najbližších aktualizácií.