Ani Slováci nie sú imúnni voči nechutným online podvodom, ktoré cielia na ich citlivé údaje či peniaze. Práve naopak – nové podvody sa objavujú ako na páse, čo zdôrazňuje dôležitosť vzdelávania ľudí v oblasti online, respektíve kybernetickej bezpečnosti. No hoci sú informácie v tejto oblasti pomerne široko dostupné a známe, mnohé podvody končia úspešne, teda ukradnutými peniazmi. Málokto pritom vie, čo presne sa s týmito peniazmi po odcudzení deje.
Odpoveď na túto otázku prináša JOJ. V relácii Koniec hry, ktorá sa venuje odhaľovaniu praktík podvodníkov, sa tvorcovia pozreli na to, ako prebiehajú online podvody a čo sa deje s peniazmi po tom, ako opustia účet obete.
Do pátrania sa zapojil dokonca aj skúsený investigatívny reportér Vlado Varecha, ktorému sa podarilo získať cenné informácie priamo od zamestnanca jednej zo slovenských bánk. Ten prezradil, že hoci prípady na prvý pohľad vyzerajú rôzne, ich priebeh zvyčajne býva veľmi podobný.

Online podvody nie sú spontánne
Podľa odborníka z banky možno priebeh podvodov označiť dokonca za stereotypný. Keď obete odošlú peniaze – či už dobrovoľne, alebo pod nátlakom – podvodníci reagujú okamžite. Peniaze sú obratom prevedené na iný účet alebo sú vybrané v hotovosti, zvyčajne v zahraničí. Týmto spôsobom sa totiž aktéri strácajú z dosahu slovenských úradov, čím sa šanca na vrátenie finančných prostriedkov prakticky stáva nulovou.
Za takýmito prípadmi pritom veľmi často stoja nie jednotlivci, ale dobre organizované zločinecké skupiny, ktoré vystupujú pod falošnými identitami. Obete spravidla komunikujú s ľuďmi, ktorí sa vydávajú za lekárov, vojakov, prípadne humanitárnych pracovníkov. Vystupujú dôveryhodne, sympaticky, čím si cielene získavajú dôveru.
Ich skutočné identity však neexistujú. Ide teda len o dôkladne premyslené klamstvá, ktoré majú za cieľ jediné – obrať príliš dôverčivých ľudí o peniaze.
Rozmanitá cieľová skupina
Aj keď sa môže zdať, že podvody zvyčajne cielia len na konkrétne demografické skupiny, realita je iná. Veľmi často počúvame napríklad zo správ o tom, že o peniaze prichádzajú predovšetkým seniori. Ohrození ale nie sú len starší ľudia – obete podvodov sú z rôznych vekových kategórií. Stačí chvíľka nepozornosti, emócie alebo túžba pomôcť či zarobiť, a človek sa môže v sekunde ocitnúť s prázdnym bankovým kontom.
Rôzne praktiky, rovnaký úmysel
Obľúbenou taktikou je aj scenár, pri ktorom sa vám ozve neznámy človek, dosť často zo zahraničia, a oznámi vám, že vám chce odkázať svoj majetok alebo dedičstvo, a to napríklad preto, lebo zomiera a chce spraviť dobrý skutok.
Avšak predtým, ako vám čokoľvek pošle, si vyžiada zálohovú platbu, údajne za vybavenie formalít, prepravu majetku alebo daňové poplatky.
V tejto fáze prechádza na pohľad dobrý skutok do podvodu. V prípade, že žiadosti o zálohu vyhoviete (pošlete peniaze), komunikácia sa buď to okamžite preruší, alebo vám podvodník oznámi, že je potrebná ďalšia platba.
Podvody číhajú na všetkých. Treba sa vedieť brániť
Žiaľ, neexistuje jednotné pravidlo, ktoré by automaticky zabránilo úspešnému dokonaniu všetkých podvodov, ktoré sa šíria internetom. Existuje však niekoľko odporúčaní, ktoré môžu toto riziko výrazne zmierniť:
- Nepridávajte si medzi priateľov na sociálnych sieťach cudzie osoby, najmä ak nemáte spoločných známych,
- Skontrolujte si profil podozrivej osoby – ak má minimum priateľov, podozrivé fotografie alebo všebecné údaje, buďte obozretní,
- Nenaleťte na e-mailové (alebo akékoľvek iné) správy, ktoré vám ponúkajú príležitosť extrémne rýchlo zbohatnúť, a to s minimálnou námahou,
- Ak vás niekto láka na investovanie so zaručeným výnosom, buďte opatrní – investovanie je komplikované a zvyčajne platí, že bezpečnejšie formy nemajú okamžitý či vysoký výnos,
- Nikdy neposielajte peniaze neznámym osobám, ani ak tvrdia, že vám chcú pomôcť, chovajú ku vám hlboké city alebo sú ochotní vám zanechať svoje (neexistujúce) dedičstvo.

Aj keď sa podvodníci často tvária ako dôveryhodní profesionáli a využívajú sofistikované psychologické metódy, ich cieľ je vždy rovnaký – pripraviť vás o peniaze. A keď ich raz získajú, väčšinou sú už navždy preč. Preto je prevencia a zdravá miera podozrievavosti v online priestore tou najlepšou ochranou.
Ak máte čo i len menšie podozrenie, že máte čo dočinenia s podvodom, neváhajte kontaktovať políciu alebo odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Môžete tak ochrániť nielen seba, ale aj budúce potenciálne obete.