Dve renomované čínske automobilky, menovite Dongfeng Motor a Changan Automobile, chystajú krok, ktorý by mohol poriadne zamiešať karty nielen na domácom automobilovom trhu, ale aj na tých zahraničných. Podľa zistení agentúry Reuters, na ktoré upozornil denník The New York Times (prostredníctvom Teraz.sk), majú aktívne rokovať o zlúčení svojich činností.
Rokovania pritom nemajú byť v ranom štádiu, ale v pokročilej fáze. Obe spoločnosti už údajne o vývoji situácie informovali aj svojcih zahraničných partnerov.
Automobilky kontroluje čínska vláda
Podľa dostupných informácií vedú automobilky detailné diskusie o tom, ako by mohlo zlúčenie ich prevádzok prebehnúť. Stojí za zmienku, že obe sú vo väčšinovom vlastníctve čínskej vlády, ktorá má zároveň plnú kontrolu nad ich materskými spoločnosťami. To znamená, že prípadná fúzia (zlučenie) by mohla prebiehať pod priamym dohľadom vládnych orgánov a s ich súhlasom.

Podľa údajov London Stock Echange Group (LSEG) má Dongfeng Motor trhovú kapitalizáciu v hodnote 4,89-miliardy amerických dolárov, čo v prepočte vychádza na zhruba 4,52-miliardy eur. Naproti tomu hodnota Changan Automobile je podstatne vyššia – dosahuje až 15,65-miliardy dolárov, respektíve 14,5-miliardy eur.
Prvé špekulácie o možnom zlúčení dvoch vplyvných čínskych automobiliek sa objavili len nedávno, konkrétne vo februári. Stalo sa tak krátko po tom, čo bolo zverejnené oznámenie o tom, že ich materské spoločnosti chystajú rozsiahlu reštrukturalizáciu. Práve tento krok viedol analytikov k domnienke, že by mohlo dôjsť k spojeniu ich automobilových divízií.
Viac sily a samostatnosti
Je pritom vysoko pravdepodobné, že za týmito snahami stojí (aj) širší tlak zo strany čínskej vlády, ktorá dlhodobo vyzýva štátnych výrobcov automobilov, aby sa stali menej závislými od svojich zahraničných partnerov. Týka sa to najmä spoločných podnikov so západnými automobilkami, ktoré doteraz zohrávali významnú úlohu pri dosahovaní predaja a zisku čínskych firiem.
Peking v súčasnosti prikladá náramnu dôležitosť dosiahnutiu samostatnosti v rámci technológií, inovácií a konkurencieschopnosti, predovšetkým v segmente elektromobilov. Cieľom je vybudovať silnejší a autonómnejší automobilový priemysel, ktorý by bol schopný úspešne konkurovať na globálnom trhu.
Zlúženie Dongfeng Motor a Changan Automobile by k dosiahnutiu tejto ambície nepochybne prispelo, a to veľkým dielom. Výsledkom fúzie môže byť nový gigant v čínskej automobilovej výrobe, ktorý by mal schopnosť zmeniť rozloženie síl ako na domácom, tak aj globálnom trhu.
Ďalšie riziko pre európske automobilky
Samozrejme, ovplyvnilo by to aj európske automobilky. Zlúčenie dvoch veľkých čínskych výrobcov by znamenalo ďalší tlak v už tak náročnom konkurenčnom prostredí.
Po prvé by fúzia znamenala vznik nového gigantického výrobcu pod dohľadom čínskej vlády, ktorý by sa vystatoval výrazne väčším objemom výroby, vývojovým zázemím a prístupom ku kapitálu. Takýto subjekt by mohol výrazne zrýchliť vývoj a výrobu elektrických vozidiel a vzhľadom na svoje kapacity efektívnejšie konkurovať cenou či technologickým pokrokom.

Čínske automobilky už teraz celkom agresívne expandujú do Európy, a to nielen cez vlastné značky, ale aj cez partnerstvá a joint-ventures (JV). V prípade, že sa Dongfeng a Changan naozaj spoja, získajú väčšie zdroje pre expanziumimo Číny. Výsledný podnik by tak mohol rýchlejšie vstúpiť na európske trhy s lacnejšími a technologicky pokročilejšími elektromobilmi, čo by mohlo ešte viac stlačiť ceny a marže európskych výrobcov.
Taktiež stojí za zmienku, že mnohé európske značky, ako Volkswagen, BMW či Stellantis (Peugeot, Opel a ďalšie), majú v Číne spoločné podniky práve s firmami ako Dongfeng alebo Changan. Ak sa tieto spoločnosti zlúčia a ich stratégia sa zmení smerom k väčšej samostatnosti, môže to znamenať zníženie významu alebo ukončenie niektorých partnerstiev. To by ohrozilo pozíciu európskych firiem na najväčšom automobilovom trhu sveta.