Výskyt slintačky a krívačky (SLAK) na území Slovenska spôsobil výrazný nárast ceny bravčového mäsa. Mnohí Slováci kupujú mäso vo väčšom množstve hlavne pred sviatkami a tak je zrejmé, že teraz sa ich nákup môže predražiť.
Ako uvádza portál Teraz.sk, slovenskí mäsiari musia čeliť aj ďalšej výzve a tou je obchodná vojna medzi USA a Čínou. Odborníci uvádzajú, že cena bravčového mäsa môže v najbližších dňoch naďalej rásť.
Cena bravčového mäsa stúpa
Podľa spoločnosti Tauris cena bravčového mäsa za posledné dva týždne výrazne vzrástla a to až o vyše 13 percent. Dôvodom je SLAK aj obchodná vojna. Tauris uviedol, že v súvislosti s výskytom SLAK na Slovensku prijal vo svojej výrobe viaceré preventívne opatrenia. Populárny výrobca mäsových produktov zatiaľ neeviduje pokles výroby ani tržieb. Tiež podotkol, že má dostatočné zásoby mäsa a ďalších potrebných surovín a udržiava stabilnú výrobu bez obmedzení.
Mäso sa prikupuje z Česka
Tauris tiež uviedol, že aktuálne nenakupuje slovenské mäso. Pre bezpečnosť sa rozhodla firma siahnuť po mäse zo susedného Česka. „Cielene sa zameriavame na dodávateľov a pôvod dodávaných surovín s jasnými identifikačnými údajmi v sprievodných dokladoch, denne monitorujeme informácie o situácii v súvislosti s uvedeným ochorením, rovnako sledujeme úradné nariadenia v rámci Slovenska, ale i okolitých štátov, aby sme v prípade zhoršenia situácie včas prijali potrebné opatrenia,“ povedal pre TASR generálny riaditeľ spoločnosti Richard Duda.
Vplyv na ceny má aj obchodná vojna
Spoločnosť Tauris poznamenala, že vplyv na cenu mäsa má okrem SLAK aj obchodná vojna, ktorú medzi sebou vedú USA a Čína. Toto môže aj naďalej ovplyvňovať ceny mäsa a posúvať ich smerom nahor. Ako sme spomenuli v úvode, za posledné dva týždne bravčové mäso zdražilo o viac ako 13 percent. Vo výsledku si tak spotrebitelia kúpia za rovnaké ceny menej mäsa než predtým. Ceny reálnych nákupov bravčových polovíc alebo anatomických dielov zdraželi takmer o 40 eurocentov.
Duda uviedol, že rast cien sa netýka len Slovenska, ale aj celej Európy. Hovorí, že je za tým nízka ponuka ošípaných aj zvyšujúci sa dopyt po komodite. Obchodná vojna medzi USA a Čínou totižto komplikuje dovozy americkej bravčoviny do Číny a tým spôsobuje masívny export bravčového mäsa z Európy. Aj pre tieto dôvody sa predpokladá, že cena bravčového mäsa bude na našom trhu naďalej rásť.