Vo svojich článkoch o spotrebnej elektronike som viackrát spomenul, že kvalita nemusí byť vždy drahá. Existuje však učitá cenová hranica, pod ktorou už sú veci celkom podozrivé. Odkazujem tým predovšetkým na tzv. „fejky“, čiže napodobeniny známych produktov, ako sú napríklad smartfóny iPhone či hodinky Apple Watch. A hoci je pravda, že takéto kópia vedia byť veľmi presvedčivé, v skutočnosti sa vôbec neoplatia, a to z viacerých dôvodov.
Dokazuje to aj vlastná skúsenosť redaktora menom Nirave Gondhia z magazínu Digital Trends. Ako uvádza vo svojom článku, na technologickom trhu Huaqiangbei v čínskom Šen-čene možno naraziť narazil na Apple Watch Series 10 za neuveriteľne nízku cenu – len 12 dolárov, čo v prepočte vychádza na niečo málo cez 10 eur. Pochopiteľne, nejde o originál. Ten sa totiž predáva za oveľa vyššie sumy.
Čo všetko (ne)majú 10-eurové Apple Watch?
Na prvý pohľad však napodobnenina vyzerá veľmi dôveryhodne. Hodinky majú veľký displej, digitálnu korunku, bočné tlačidlo na zapnutie a keramické telo s integrovaným senzorom na monitorovanie srdcového tepu. Dokonca sú ponúkané so športovým remienkom, ktorý ja taktiež na nerozoznanie od originálu.
Po ich zapnutí sa zobrazí domovská obrazovka nápadne pripomínajúca systém WatchOS. Ikony aplikácií, spôsob zobrazenia menu aj základné funkcie pôsobia veľmi autenticky. Navyše sú tu aj aplikácie, ktoré by ste na originálnych Apple Watch nenašli, ako napríklad Alipay, jeden z najrozšírenejších platobných systémov v Číne.




No po krátkom používaní sa ukáže pravá tvár tohto produktu. Spojenie so smartfónom je prakticky nemožné. Na nastavenie párovania je potrebné použiť zvláštny systém s QR kódom, pričom aplikácia, ktorú by ste mali použiť, nie je špecifikovaná. Po naskenovaní kódu väčšina telefónov presmeruje používateľa na nejasný výsledok vyhľadávania v Google, čo proces úplne zablokuje. Aj po hodine pokusov sa spojenie s telefónom redaktorovi nepodarilo.
Ďalšími slabými miestami sú nekonzistentné vibrácie, slabšia dotyková odozva a zvláštne aplikácie, ktorých funkčnosť je otázna. Na druhej strane, niektoré funkcie fungujú prekvapivo dobre. Hodinky spoľahlivo zobrazujú čas, zvládajú základné sledovanie aktivity a dokonca krokomer (údajne) funguje lepšie ako na reálnych Apple Watch Series 10.
Redaktor potom ocenil aj zobrazenie ponuky aplikácií. Napodobenina namiesto klasického zoznamu či mriežky organizuje aplikácie do tzv. kaleidoskopického zobrazenia, ktoré má byť podstatne intuitívnejšie.
Nie všetko lákavé sa oplatí
Ako som spomenul v úvode článku, fejková elektronika môže na prvý pohľad pôsobiť lákavo. Veď kto bude riešiť, či to, čo máte na zápästí, sú pravé Apple Watch, keď sú od seba takmer nerozpoznateľné? Odpoveď je prostá – riešiť by to mal ten, kto si ich kúpil.
Je tu hneď niekoľko dôležitých faktorov, ktoré treba pred kúpou fejku, nech už vyzerá hocijako dobre, zvážiť. Tým prvým je kvalita a spoľahlivosť konštrukčného prevedenia. Fejkové produkty zvyčajne vyzerajú na prvý pohľad dobre, no ich spracovanie, materiály aj komponenty sú výrazne horšej kvality. Displeje sú menej citlivé, batérie vydržia kratšie, senzory (napríklad na meranie tepu) sú nepresné alebo úplne nefunkčné.
Taktiež treba myslieť na to, že takéto zariadenia majú nulovú softvérovú podporu. Sú to pritom práve aktualizácie, vďaka ktorým dokážu naše zariadenia (tie pravé) fungovať celé roky. Spoločnosti pravidelne prinášajú svojim zákazníkom funkcie zamerané na maximalizáciu bezpečnosti, prípadne prinášajú nové funkcie alebo opravujú odhalené chyby. Napodobeniny aktualizácie nedostávajú, čo znamená, že sú zastarané (aj nebezpečné) de facto hneď po kúpe.
A keď už sme pri tej bezpečnosti – mnohé napodobneniny, hoc aj funkčné, nedisponujú dostatočne kvalitným zabezpečením údajov. Dáta o polohe, zdraví, či vaše osobné informácie tak môžu byť celkom ľahko zneužité. Navyše, ak sa takéto zaraidenie pripája k smartfónu cez neoverené aplikácie, môže kompromitovať aj ten.
Tým môžeme premostiť k ďalšiemu častému problému – kompatibilite. Fejkové zariadenia často nedokážu plnohodnotne komunikovať s originálnymi telefónmi, neponúkajú notifikácie, synchronizáciu správ, aplikácií či hudby. Napriek tomu, že napodobenina vyzerá na oko podobne, v reálnom používaní sklamanie nastúpi veľmi rýchlo.
V neposlednom rade treba spomenúť aj nulovú záruku alebo servis. Ak sa vám falošný produkt pokazí, žiadny oficiálny servis vám ho neopraví. Nemáte potom ani možnosť reklamácie.
A na záver ešte jedna vec – tým, že kupujete falošné zariadenia, podporujete priemysel, ktorý porušuje duševné vlastníctvo značiek, obchádza bezpečnostné normy a žiaľ, často je spájaný s nekalými praktikami v rámci pracovných podmienok.
Čo z toho vyplýva? Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ste “ušetrili”, v skutočnosti ste investovali do niečoho, čo vám poslúži krátko, nekvalitne (ak vôbec) a bude potrebné čoskoro nahradiť, čo znamená vyhodené peniaze bez skutočnej hodnoty.