Vysoké dovozné clá, ktoré nedávno oznámila Trumpova administratíva, predstavujú vážne komplikácie nielen pre trhy, ktorým sú adresované, ale aj pre domáce, teda americké subjekty. Výnimkou nie je ani Apple, najhodnotnejší výrobca smartfónov na svete.
Ako informuje server Mobile World Live, továreň Foxconn v indickom meste Chennai, ktorá si pripisuje menšinový podiel na produkcii, začala v poslednom období fungovať aj počas nedele, čo je pre zamestnancov tradične voľný deň. Tento krok naznačuje, že Apple zvyšuje výrobnú kapacitu v Indii, aby sa dokázal flexibilne prispôsobiť meniacim sa globálnym podmienkam.

Problémom pre Apple je skutočnosť, že približne 90 percent celkovej produkcie iPhonov pochádza z Číny, ktorú sa Trump rozhodol zaťažiť skutočne nevídane vysokým dovozným clom. Ide pritom o jedinú výnimku z pozastavenia dovozných ciel, ktoré prezident Spojených štátov oznámil na dobu 90 dní. To znamená, že všetky produkty dovážané z číny, vrátane iPhonov, stále podliehajú nesmierne vysokým poplatkom. A ani Apple, ktorý na tom po finančnej stránke rozhodne nie je zle, ich nechce platiť.
Zvýšenie produkcie v Indii je jasným znakom, že kalifornský gigant usiluje o minimalizáciu negatívneho dopadu ciel uvalných na Čínu. Logicky, čím viac ich vyrobí v Indii, tým menej ich bude musieť vyrobiť v Číne.
Stojí za zmienku, že aj India podlieha americkým dovozným opatreniam, avšak na produkty z tejto krajiny sa vzťahuje clo vo výške len 10 percent, takže stále je pre Apple oveľa výhodnejšou alternatívou. Podľa agentúry Reuters si spoločnosť stanovila cieľ zvýšiť výrobu iPhonov v Indii o 20 percent.
Lietadlá naplnené iPhonmi
Táto správa prichádza len nedlho po tom, čo sme vás na našom webe informovali, že si Apple objednal niekoľko lietadiel, ktoré naplnil iPhonmi a ďalšími zariadeniami, a ešte pred začiatkom platnosti ciel ich prepravil do Spojených štátov.
Apple tak využil posledné dni pred zavedením ďalších obchodných bariér na expresný prevoz tovaru, aby sa vyhol zvýšeným nákladom. Uviedol pritom, že aspoň nateraz nemá v pláne zvyšovať ceny svojich produktov na kľúčových trhoch, vrátane Spojených štátov. Možno práve to je ten dôvod, prečo gigant začal hromadiť zásoby iPhonov vyrobených v Indii a Číne ešte počas obdobia, ktoré je za bežných okolností pomerne pokojné, pokiaľ ide o logistiku.

No hoci zvolil šikovnú taktiku, nešlo ani nejde o dlhodobé riešenie. Päť lietadiel po strop naplnených iPhonmi možno dokážu krátkodobo pokryť potreby amerického trhu, no skôr či neskôr sa tieto zásoby minú, na čo spoločnosť pocíti Trumpove clá v plnej sile. Obavy z toho, že časom predsa len zvýši ceny svojich produktov, tak rozhodne sú opodstatnené.
Samsung je vo výhode
Pokiaľ ide o výrobcov zo sveta Android, tí zatiaľ poväčšine mlčia. A má to vysvetlenie. Napríklad Samsung je vo výrazne výhodnejšej pozícii ako Apple, keďže má podstatne viac diverzifikovanú výrobnú sieť. Zatiaľ čo Apple vyrába v Číne okolo 90 percent všetkých iPhonov, Samsung rozložil svoju produkciu medzi viaceré krajiny.
Vyše 100-miliónov modelov Galaxy, čo zodpovedá viac ako polovici jeho ročnej produkcie, pochádza z Vietnamu, ktorý aktuálne čelí „iba“ 43-percentnému clu. Ďalších 30 percent produkcie pochádza z Indie, ktoré podlieha iba 26-percentnému clu. Zvyšok je rozdelený medzi Brazíliu (10-percentné clo), Indonéziu (32-percentné clo) a Južnú Kóreu (25-percentné clo).
Táto rozsiahla diverzifikácia výroby dáva Samsungu v porovnaní s Apple omnoho väčšiu flexibilitu. Apple, ako sme spomenuli, je na Čínu, napriek snahe zmeniť to, stále silno naviazaný.
Drahšie iPhony sú reálnou hrozbou
Ako to už v takýchto veciach chodí, s vysokou pravdepodobnosťou najviac pocítia vplyv ciel bežní ľudia, čiže spotrebitelia. Bez ohľadu na to, aké stratégie technologickí giganti zvolia, zvýšené náklady na výrobu a dovoz sa len zriedka držia na úrovni firiem – zvyčajne sa prenášajú do konečných cien, čo znamená, že im ich de facto preplatia zákazníci.
Je to tvrdá, no známa ekonomická realita – ak rastú náklady na výrobu, rastú aj ceny finálnych produktov.