Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických, v stredu (2. apríla) oznámil nové, recipročné clá. Pochopiteľne, Európska komisia (EK) s nimi ostro nesúhlasí. Podľa Maroša Šefčoviča, eurokomisára pre obchod a ekonomickú bezpečnosť, môžu mať vážne ekonomické dôsledky, a to pre celý európsky trh. V piatok (4. apríla), konkrétne pred ďalšími rokovaniami s americkou stranou, uviedol, že clá by mohli krajiny Európskej únie (EÚ) stáť až 380-miliárd eur ročne, píše denník Teraz.sk.
Podľa Šefčoviča ide o mimoriadne rozsiahly zásah do svetového obchodu, ktorý zásadne narúša doterajší systém medzinárodného obchodovania. Ako zdôraznil, až 70 percent vývozu EÚ do Spojených štátov (čo predstavuje tovary v hodnote 380-miliárd eur) by bolo týmito clami zasiahnutých. Takýto krok dramaticky ovplyvní nielen EÚ, ale aj celkovú stabilitu svetovej ekonomiky.
Tiež pripomenul, že zatiaľ čo v predchádzajúcom roku Spojené štáty na clách pre európske tovary vybrali približne 7-miliárd eur, po zavedení nových opatrení by sa táto suma mohla vyšplhať až na 81-miliárd eur ročne, čo by znamenalo až 11-násobný nárast.

Zároveň však predpokladá, že minimálne polovica z dotknutých tovarov si bude hľadať nové trhy mimo Spojených štátov, čo by zase znamenalo presmerovanie exportu a zmenu obchodnej stratégie európskych firiem.
Európa sa bráni, chystá tvrdú odpoveď
Pochopiteľne, EÚ sa aktuálnemu vývoju neplánuje nečinne prizerať – chystá adekvátnu odpoveď. Podľa Šefčoviča je dôležité, aby sa Európa postavila ako jednotný blok a ukázala Spojeným štátom, že má silnú vnútornú podporu pre razantné kroky.
Protiopatrenia, ktoré EÚ pripravuje, podľa nieho zasiahnu tovary v odhadovanej hodnote cez 20-miliárd eur. Týkať sa majú predovšetkým poľnohospodárskych produktov a strojárenského priemyslu.
Konečný zoznam tovarov, na ktoré budú uvalené odvetné clá, má byť schválený už v pondelok (7. apríla), a to v rámci stretnutia ministrov obchodu členských štátov v Luxemburgu. Šefčovič zdôraznil potrebu jednotného postupu a apeloval na posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi.
Trump zatiaľ „netrestá“ Rusko. Vraj nemá dôvod
Zaujímavosťou je, že na zozname krajín a tovarov, voči ktorým Trumpova administratíva uvalila obchodné bariéry, chýba Rusko, nakoľko ide o globálneho aktéra. Americká strana to odôvodňuje argumentom, že so sankciami zaťaženým Ruskom Spojené štáty v súčasnosti prakticky neobchodujú.
To je podľa Šefčoviča formálne vysvetlenie, avšak napriek tomu hodnotí zoznam zasiahnutých krajín a tovarov za prekvapivý a nelogický.
Zároveň dodal, že reakcie zo sveta na americkú obchodnú politiku sú prevažne negatívne. Výrazné znepokojenie vyjadrili nielen vlády iných štátov, ale aj podnikateľské prostredie a finančné trhy, ktoré sú citlivé na akýkoľvek otras v globálnom obchode.
EÚ sa chce poobzerať aj inde
Colné opatrenia zo strany Spojených štátov sú pre Európu tvrdou ranou. Nie je to však koniec sveta. Eurokomisár zdôraznil, že Spojené štáty síce predstavujú značnú časť svetové trhu (zhruba 15 percent), avšak sú tu aj iní potenciálni partneri.

EÚ by sa vraj nemala sústrediť výhradne na transatlantické vzťahy, ale intenzívne komunikovať a uzatvárať dohody s inými partmermi. Šefčovič tiež podporil ofenzívnu náturu aktuálnej politiky EÚ, ktorá by mohla zabezpečiť nové možnosti pre európsky vývoz mimo Spojených štátov.
Ako príklad uviedol krajiny Mercosur (napr. Brazília, Argentína a Uruguaj), ktoré sú ochotné znižiť svoje aktuálne 35-percentné dovozné clá až na nulu. EÚ takúto spoluprácu ponúkla aj Spojeným štátom, no podľa eurokomisára americká strana túto ponuku odmietla.
Na záver Šefčovič uviedol, že v súčasnosti je v intenzívnom kontakte s ministrami obchodu z celého sveta. Podľa neho je nevyhnutné, aby EÚ pokračovala v budovaní silnej siete obchodných dohôd, ktoré znížia závislosť na Spojených štátoch. Zdôraznil, že princípy predvídateľného a férového obchodu založeného na medzinárodnom práve musia zostať zachované.