Spoločnosť Amazon, za ktorou stojí miliardár Jeff Bezos, vypustila do vesmíru prvé satelity. Chcú konkurovať Starlinku. Prvých 27 satelitov poskytne širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou. Ako informovala agentúra TASR na základe správy z AFP, vypustenie satelitov spoločnosti Amazon sa udialo v pondelok miestneho času. Projekt zastrešuje dcérska firma Kuiper Systems.
Ako sme naznačili, ide o priamu konkurenciu systému Starlink, za ktorým stojí spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska.
Amazon má vo vesmíre prvé satelity
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V, ktorú prevádzkuje spoločnosť United Launch Alliance (ULA). Udialo sa tak v rámci misie Kuiper Atlas 1, ktorá odštartovala zo základne Vesmírnych síl USA na Myse Canaveral na Floride. Let odštartoval o 19:00 hodine miestneho času, pričom podobný pokus pred dvoma týždňami zlyhal pre zlé počasie. Amazon má povolenie na umiestnenie konštelácie obsahujúcej 3236 satelitov na nízkej obežnej dráhe. Satelity sa na dráhu umiestnia v piatich fázach a služba bude spustená po vypustení prvých 578 satelitov.
Aktuálna prevádzková licencia od americkej Federálnej komisie pre komunikácie (FCC) odhaľuje, že do polovice budúceho roka musí byť na orbite 1600 satelitov. Amazon objednal až 92 štartov rakiet od spoločnosti United Launch Alliance, avšak satelity budú do vesmíru vynášať aj iné spoločnosti. Napríklad francúzska spoločnosť Arianespace alebo Blue Origin, ktorú vlastní Jeff Bezos. Celková hodnota kontraktov presiahla čiastku desať miliárd dolárov. Zaujímavosťou je, že v toku 2024 Amazon prikúpil ďalšie štyri štarty od svojho hlavného konkurenta – spoločnosti SpaceX.
SpaceX zatiaľ vo vesmíre kraľuje
Spoločnosť SpaceX vypustila prvú várku satelitov Starlink už v roku 2019. V súčasnosti ich má viac ako 6750, pričom slúžia zhruba piatim miliónom ľudí po celom svete. Služby takéhoto charakteru nie sú zaujímavé len pre samotných spotrebiteľov, ale aj pre veľké spoločnosti. Ich využitie má veľký potenciál v leteckom a telekomunikačnom odvetví. Napríklad telekomunikačné spoločnosti môžu využívať satelity v odľahlých a málo osídlených lokalitách, kde by sa im neoplatilo vybudovať finančne nákladnú infraštruktúru.
Spoločnosti Amazon a SpaceX nie sú jediné, ktoré budujú satelitnú komunikačnú sieť na nízkej obežnej dráhe. Zapojila sa aj európska telekomunikačná spoločnosť OneWeb a rovnako Čína cez konštelácie Kuo-wang. Ako dodáva portál Teraz.sk, narastajúca hustota satelitov v tejto orbitálnej oblasti vyvoláva obavy z preťaženia. Mohlo by dôjsť ku kolíziám aj k narušeniu astronomických pozorovaní.