Štát aktuálne čelí viacerým vážnym problémom. A žiaľ, netýkajú sa len financií. Čoraz častejšie rozoberanou témou je aj pracovná sila, resp. situácia na trhu práce. Podľa zamestnávateľov, ktorí sú združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) je priam kritická. Upozorňujú, že nedstatok kvalifikovaných pracovníkov už dosiahol alarmujúce rozmery, pričom ak sa neprijmú zásadné opatrenia, vážnosť problému sa v blízkej budúcnosti ešte viac prehĺbi. Téme sa venujú Správy STVR.
RÚZ však neostáva len pri konštatovaní kritickosti súčasného stavu. Tiež predstavila viacero možných riešení, ktoré by mohli pomôcť zmierniť nedostatok pracovnej sily. Jedným z návrhov je vytvorenie atraktívnejších podmienok pre zamestnávanie zahraničných pracovníkov, ďalším obmedzenie možnosti predčasného odchodu do dôchodku. Okrem toho navrhujú aj zníženie počtu zamestnancov v štátnej správe.
Tisíce neobsadených miest
Podľa Pavla Piešťanského, viceprezidenta RÚZ, Slovensko v nasledujúcich rokoch čaká výrazný pokles počtu pracujúcich, a to hlavne v dôsledku demografických zmien. Niektoré firmy však akútny nedostatok schopného personálu trápi už dnes – napríklad v sektore dopravy je viac ako 16 400 neobsadených pozícií.

Nedostatok pracovnej sily je pritom na Slovensku výraznejší ako v iných krajinách Európskej únie (EÚ), čo sa prejavuje negatívne nielen na produktivite, ale aj na kvalite života a stave verejných financií.
Medzi ďalšie kľúčové opatrenia, ktoré zamestnávatelia navrhujú, patria užšie prepojenie školstva s reálnymi potrebami trhu práce, ako aj jasné vymedzenie spoločenskej objednávky pre vzdelávacie inštitúcie. Ďalej zdôrazňujú potrebu zapojiť do pracovného procesu dlhodobo nezametsnaných občanov a rozšíriť zamestnávanie kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo EÚ.
Štát má žalostne málo pracujúcich cudzincov
Slovensko pritom v oblasti zamestnávania cudzincov dlhodobo zaostáva. Pre lepšiu predstavu, k 1. januáru 2024 žili na Slovensku iba štyri percentá cudzincov, z toho 2,9 percenta tvorili občania iných členských štátov EÚ, a teda iba 1,1 percenta pochádzalo z tretích krajín.
V tomto smere sme na tom citeľne horšie aj oproti susednej Českej republike, kde cudzinci tvoria zhruba 19 percent pracujúcej populácie. To v prepočte vychádza na približne jeden milión ľudí.
Na Slovensku pracuje len asi 115-tisíc cudzincov, čo predstavuje len päť percent ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Tento rozdiel podľa zamestnávateľov ukazuje, že Slovensko má v oblasti zamestnávania zahraničných pracovníkov veľký nevyužitý potenciál.
Štát potrebuje zmeny, a to tvrdé
RÚZ v tejto súvislosti tiež navrhuje zefektívniť proces prijímania a zamestnávania cudzincov. Podľa ich predstavy by sa mali skrátiť lehoty vybavovania, znížiť administratívna záťaž a zlepšiť spolupráca úradov, aby firmy mohli pružnejšie reagovať na potrebu pracovnej sily.
A čo dôchodok? Ďalším opatrením by podľa RÚZ mohlo byť výrazné obmedzenie alebo úplné zrušenie možnosti odchodu do predčasného dôchodku a prípadné zvýšenie zákonom stanoveného veku odchodu do dôchodku, konkrétne o jeden až dva roky. To by zamestnávateľom určite prospelo, avšak zamestnancov by to asi veľmi nepotešilo.

RÚZ napokon navrhuje, aby sa počet zamestnancov verejného sektora v priebehu nasledujúcich 13 rokov znížil približne o 100-tisíc pracovníkov. Tento pokles by mal prebiehať prirodzene – cez nenahrádzanie odchádzajúcich zamestnancov alebo ich len čiastočné nahrádzanie – čím by sa uvoľnili pracovné kapacity pre súkromný sektor.