Nové clá, ktoré Spojené štáty uvalili na všetok dovážaný tovar, spôsobia zvýšenie cien produktov zo zahraničia. Slovensko, ako malá a na export orientovaná krajina, má dôvod na obavy. Podľa aktuálnych analýz zhruba 600 našich firiem vyváža do USA, pričom tieto podniky zamestnávajú približne 70-tisíc ľudí. Dôsledky sa však môžu dotknúť aj ďalších dodávateľov či subdodávateľov, ktorí nepriamo profitujú z exportu do Spojených štátov.
Ekonomickí experti varujú, že ak clá zostanú v platnosti dlhodobo, v najbližších troch rokoch by mohla naša ekonomika prísť až o 20-tisíc pracovných miest. Najviac by boli zasiahnuté priemyselné podniky, ktoré tvoria veľkú časť exportu, ale negatívne dopady by postihli aj prepravný sektor, logistiku a naviazané služby.
Ktoré odvetvia trpia najviac?
- Výroba automobilov a komponentov: Slovensko patrí medzi najvýznamnejších producentov osobných áut na obyvateľa na svete. Približne desatina našej automobilovej produkcie smeruje do USA, pričom uvalenie 25-percentných ciel zdraží tieto vozidlá a súčiastky natoľko, že konkurenčná pozícia slovenských fabrík klesne.
- Strojárstvo a elektrotechnika: Zo Slovenska sa do Spojených štátov vyvážajú aj kotly, elektrické prístroje a iné výrobky z kovov. S uvalením ciel budú všetky tieto produkty pre amerických odberateľov nákladnejšie, čo môže viesť k poklesu objednávok.
- Železo a oceľ: Suroviny tohto typu sú tiež súčasťou nášho exportu. Vyššie dovozné poplatky znížia konkurencieschopnosť slovenských producentov, a tým pádom môžu obmedziť ich vývoz do USA.
Výsledkom môže byť, že mnohé naše podniky prestanú exportovať na americký trh a zamerajú sa na iné destinácie. Ak to nebude možné, hrozí obmedzovanie výroby, znižovanie počtu zamestnancov či v krajnom prípade aj zatváranie prevádzok.

Rast cien a americká odplata
Vysoké clá na európsky tovar zasiahnu nielen exportérov, ale aj bežných spotrebiteľov v Európskej únii. Slovákov môžu potrápiť vyššie ceny nielen automobilov, ale aj tovarov, pri ktorých dochádza k reťazeniu nákladov v dôsledku zdraženia surovín a súčiastok. Zástupcovia EÚ už upozornili, že americké opatrenie vyvolá reťazovú reakciu a európske protiopatrenia môžu taktiež zdražiť niektoré dovážané výrobky z USA.
Európska komisia naznačila, že v rámci protiopatrení sa očakáva výrazné zvýšenie ciel na niektoré americké produkty, napríklad na bourbon alebo na priemyselné výrobky z USA. Tento krok by zdvojnásobil ich cenu a mohol by tiež spôsobiť straty pre amerických výrobcov. Zvyšovanie cien by tak mohlo zasiahnuť aj slovenských spotrebiteľov, ktorí obľubujú americké značky či suroviny dovážané z amerického trhu.
Zdražovanie sa môže prejaviť vo viacerých odvetviach, ktoré bežné domácnosti pocítia. Vyššia cena dovážaných surovín sa prenesie do potravín, nápojov, elektroniky a strojov. Výsledkom môže byť aj rast inflácie. Vláda pritom chce, aby priemerná ročná inflácia zostala relatívne nízka, no takýto vývoj môže očakávaný trend zmeniť.
Podľa ekonómov nie je jednoduché nahradiť americký trh inými destináciami, pretože Spojené štáty sú ekonomicky silné a dopyt je tam obrovský. Pre Slovensko je významné každý rok vyvážať tovary v hodnote stoviek miliónov eur. Ak sa však export obmedzí, dopady sa prejavia na prepúšťaní vo firmách, nižších mzdách, prípadne na stagnácii investícií.