Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) upozorňujú na vážne ohrozenie jeho odborných kapacít aj budúcej prevádzky. V otvorenom liste ministerstvu životného prostredia a vedeniu ústavu hovoria o personálnom rozklade, nedostatku financií a strate medzinárodného renomé.
Varovanie pred rozpadom kľúčovej inštitúcie
Situácia v SHMÚ je podľa zamestnancov mimoriadne kritická. Odborníci, ktorí zabezpečujú predpovede počasia, monitorujú kvalitu ovzdušia a vykonávajú hydrologický prieskum, sa obávajú, že aktuálne vnútorné kroky ohrozujú dlhoročnú tradíciu presných a spoľahlivých informácií o počasí či stave vodných zdrojov. Vo verejnom vyhlásení hovoria o nedôvere k vedeniu, nejasnom komunikovaní dôležitých rozhodnutí a obavách zo znižovania osobných príplatkov i odmien.
Jedným z hlavných spúšťačov tejto krízy je údajné hromadné rušenie pozícií a obmedzovanie pracovných benefitov. Keďže SHMÚ má špecifické, vysoko kvalifikované pozície (meteorológovia, klimatológovia, hydrológovia, experti na kvalitu ovzdušia), strata špecialistov môže významne zasiahnuť do schopnosti ústavu poskytovať kľúčové služby včasného varovania. Slovensko by tak mohlo zostať bez presných údajov o povodniach, extrémnych výkyvoch počasia či smogových situáciách.
Zamestnanci naviac kritizujú, že v organizácii panuje neistota a narastá tlak na pracovníkov, čo vedie k odchodom odborníkov. Viacerí z nich pritom pôsobia v ústave celé desaťročia a majú nenahraditeľné skúsenosti s národným i medzinárodným výskumom.
Možné dôsledky pre celé Slovensko
SHMÚ zohráva strategickú rolu pri ochrane občanov a hospodárstva pred výkyvmi počasia a ekologickými rizikami. Je súčasťou kritickej infraštruktúry štátu, čo znamená, že ak dôjde k jeho paralyzovaniu, Slovensko stratí jedinečný informačný systém na predchádzanie a zvládanie živelných pohrôm, ako sú povodne, silné víchrice a extrémne suchá.
V dôsledku prípadnej neschopnosti včas varovať pred meteorologickými hrozbami by sa zvýšilo riziko ohrozenia zdravia a životov obyvateľstva. Rovnako by mohlo dôjsť k výpadkom v oblastiach, kde sú nevyhnutné presné údaje: napríklad pri riadení letovej prevádzky, prevádzke vodných diel či podpore záchranných zložiek.
Problémom by bolo aj porušovanie medzinárodných záväzkov Slovenska, keďže SHMÚ spolupracuje s viacerými európskymi i svetovými inštitúciami na zbere a výmene meteorologických a hydrologických údajov. Slabá participácia alebo nedostatočné dáta by znížili dôveryhodnosť krajiny v očiach partnerov a mohli by viesť k zmluvným či finančným postihom.
Snaha o riešenie a apel zamestnancov
Na kritickú situáciu v SHMÚ upozornilo vyše 150 pracovníkov, ktorí spísali internú petíciu. Požadujú otvorenú diskusiu so štatutárom inštitúcie a s rezortom životného prostredia, ktoré SHMÚ zriaďuje. Žiadajú vysvetlenie rušenia pracovných pozícií, obnovenie dôvery i okamžité zastavenie krokov vedúcich k personálnej a finančnej destabilizácii.
Poverená generálna riaditeľka Ivana Herkel oznámila, že tento týždeň rokuje s vedením ministerstva a neskôr sa stretne so zástupcami odborových organizácií v rámci SHMÚ i s petičným výborom. Výsledok týchto stretnutí by mal byť známy v dohľadnom čase.
Dôležité bude, či sa podarí nájsť kompromis, ktorý zabezpečí fungovanie kľúčových oddelení SHMÚ a zároveň upokojí obavy zamestnancov, ktorí hovoria o odchode z ústavu v prípade, že situácia zostane neriešená. Záujem verejnosti o kvalitné predpovede počasia a monitoring životného prostredia je obrovský, a preto je podľa odborníkov nevyhnutné, aby štát venoval tejto téme dostatočnú pozornosť.