Slovenskí motoristi si konečne môžu poriadne vydýchnuť. Po prudkom raste cien pohonných hmôt (PHM) na čerpacích staniciach prichádza dôležitý a najmä priaznivý zvrat. PHM totiž v poslednom sledovanom týždni vykázali zásadný cenový pokles. A podľa skúseného analytika nešlo len o nečakaný výkyv – zlacňovanie vraj bude pokračovať. Na základe poznatkov TASR o tom informujú Topky.sk.
Pokles cien PHM prišiel v dvoch vlnách. Prvá nastala už na začiatku týždňa, kedy sa priemerná cena benzínu znížila na 1,539 eura za liter, zatiaľ čo cena nafty klesla na 1,484 eura za liter. Pre porovnanie, ešte pred koncom minulého týždňa motoristi platili v priemere 1,564 eura za liter benzínu a 1,509 eura za liter nafty.
Druhé zlacnenie prišlo koncom pracovného týždňa, pričom aktuálne benzín možno natankovať len za 1,519 eura za liter, konkrétne na čerpacích staniciach Slovnaft a Shell. To je o 4,5 centa menej ako pred týždňom. Zlacnela potom aj motorová nafta, a to na 1,464 eura za liter. Na čerpacích staniciach OMV sú ceny takmer totožné – liter benzínu stojí 1,519 eura, liter nafty 1,469 eura.

Najvýhodnejšie tankovanie však aktuálne ponúka čerpacia stanica Orlen, kde benzín stojí 1,499 eura za liter a motorová nafta len 1,444 eura za liter.
Začiatkom apríla ceny rástli
Zaujímavosťou je, že podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v úvode apríla ceny PHM ešte stúpali. Vodiči platili za všetky druhy benzínu aj nafty viac ako v týždni predtým, pričom benzín v porovnaní s dlhodobým priemerom z uplynulého roka zdražel viac ako dvojnásobne.
Aby sme boli konkrétnejší, v prvom aprílovom týždni sa 95-oktánový benzín predával za 1,550 eura za liter, teda o 3 centy drahšie, zatiaľ čo 98-oktánový benzín stál 1,762 eura za liter, respektíve o 2,6 centa viac.
Motorová nafta vykázala podobný trend – jej priemerná cena dosiahla 1,493 eura za liter, čo znamenalo nárast o 1,4 centa. Prémiová nafta sa predávala za 1,695 eura za liter, čo je o 0,6 centu viac ako týždeň predtým.
Stojí však za zmienku, že aj napriek týmto nárastom boli ceny PHM stále nižšie ako pred rokom. V medziročnom porovnaní bol 95-oktánový benzín lacnejší o 7,7 percenta, 98-oktánový benzín o 7 percent a motorová nafta o 4,7 percenta.
Výkyvy mali aj plyny
Okrem benzínu a nafty ŠÚ sledoval aj vývoj cien plynových pohonných látok. Skvapalnený zemný plyn (LNG) v medzitýždňovom porovnaní zlacnel o 5,8 centa a predával sa za 1,754 eura za kilogram. Skvapalnený ropný plyn (LPG) stál 0,761 eura za liter, čo je pokles o 0,8 centa. Naopak, stlačený zemný plyn (CNG) mierne zdražel, konkrétne o 1 cent na 1,661 eura za kilogram.
Medziročne boli všetky tieto druhy plynov drahšie – LNG o 19,4 percenta, LPG o 8,7 percenta a CNG o 3,7 percenta. Jedinou výnimkou bol ekologický plyn bioLNG, ktorý sa medziročne predával lacnejšie o 14,2 percenta.
Ceny pôjdu dole, a to celkom výrazne
Podľa Mareka Nemkyho, analytika finančných trhov spoločnosti XTB, sa motoristi môžu tešiť na ďalší pokles cien. Podľa jeho odhadu by mohlo dôjsť k zlacneniu benzínu až o 10 až 15 centov za liter. Upozorňuje však aj na možné riziká, predovšetkým nekompromisnú obchodnú politiku Spojených štátov.
Analytik ozrejmil, že k prepadu cien ropy prispelo najmä vyhlásenie prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa ohľadne zavedenia vysokých ciel na dovoz zo všetkých krajín, hlavne z Číny. Hoci neskôr oznámil odklad platnosti ciel o 90 dní, netýkalo sa to všetkých – časť z nich ostala v platnosti, čo stačilo na vyvolanie neistoty na svetových trhoch.

Tento vývoj má podľa Nemkyho zásadný vplyv na globálny dopyt po rope, čo sa okamžite premietlo do cien. Podotkol, že aktuálne sa ropa obchoduje na úrovniach, ktoré boli naposledy evidované pred štyrmi rokmi.
Priaznivý vývoj však stále môžu zvrátiť nečakané oznámenia či rozhodnutia v oblasti medzinárodného obchodu, predovšetkým zo strany Spojených štátov.