Umelá inteligencia Gemini, za ktorou stojí spoločnosť Google, dostala funkciu, ktorá vám výrazne ušetrí čas. Novinka mieri do aplikácie Dokumenty Google a vaše texty premení na zvukový podcast.
Ako uvádza portál The Verge, Google nedávno oznámil nové funkcie, ktoré získa jeho AI Gemini a tieto funkcie budú súčasťou aplikácií Workspace. Na umelú inteligenciu teda narazíte v Dokumentoch, Tabuľkách aj Prezentáciách. Gemini napríklad poradí aj s chaotickými tabuľkami alebo vás vycvičí v písaní textov a podobne.
Gemini premení váš text na podcast
Ako sme naznačili, Gemini bude v Dokumentoch Google ešte vo väčšom zastúpení a priamo počas písania vám môže dávať rôzne návrhy, ktoré majú zlepšiť váš text. Asi najzaujímavejšou funkciou je však funkcia zvukového podcastu. Vy sa postaráte o text, Gemini zas o jeho zvukovú podobu.
Funkcia podcastu nie je v prípade Gemini úplne novinkou, doteraz ale fungovala na iných miestach. Napríklad v samostatnej aplikácii Gemini, keď ste nahrali súbor, alebo v rámci výskumného nástroja NotebookLM. Teraz však funkcia podcastu prichádza aj do Dokumentov. Ako uvádza portál The Verge, prinesie zvukové prehľady a AI môžete taktiež nechať, aby prečítala váš článok nahlas.
Ďalšie novinky
Google oznámil aj ďalšie novinky, ktoré v blízkej dobe zamiera do aplikácií kancelárskeho balíčka. Hovorí sa napríklad o funkcii „spresniť“, ktorá by vám mala pomáhať pri písaní textu. Táto novinka má byť dostupná neskôr v tomto štvrťroku. Ako sme načrtli, Gemini zavíta aj do Tabuliek Google, kde vám pomôže s tabuľkami, ktoré vyzerajú na prvý pohľad chaoticky a obsahujú obrovské množstvá údajov. Taktiež sa môžete na AI asistenta obrátiť s konkrétnymi otázkami a úlohami priamo v Tabuľkách. Napríaklad Gemini požiadať o generovanie vizuálov.
Funkcia „pomôž mi analyzovať“ zas ponúkne širší kontext, vďaka ktorému lepšie pochopíte údaje zapísané v tabuľke. Táto funkcia ale príde až neskôr v tomto roku, pričom Google nešpecifikoval žiaden bližší termín. Zdá sa, že čoskoro sa umelej inteligencii nevyhneme už v žiadnej aplikácii. Technologickí giganti svoje riešenia implementujú do rôznych aplikácií a často sa tak deje proti vôli používateľom. Príkladom je napríklad spoločnosť Meta, ktorá nedávno pridala svoju Meta AI do komunikačnej aplikácie WhatsApp, ako sme vás informovali v samostatnom článku. Používateľom prekáža, že túto umelú inteligenciu nie je možné z aplikácie žiadnym spôsobom odstrániť.