Po výraznom zlacňovaní, ktoré slovenskí motoristi pozorovali v predchádzajúcich týždňoch, prišla stabilizácia. V 12. kalendárnom týždni (17.3. – 24.3.2025) sa cena benzínu udržala na nezmenenej úrovni 1,506 eur za liter. Nafta ešte mierne zlacnela, keď jej cena poklesla o 0,003 eura za liter (-0,2 %) a dosiahla hodnotu 1,48 eur/l, zhodnotil analytik XTB, Marek Nemky.
Dôvodom stabilizácie na domácom trhu boli ceny veľkoobchodných palív v Rotterdame, ktoré po predchádzajúcich poklesoch začali opäť mierne rásť. Tento trend sa v najbližších dňoch pravdepodobne premietne aj na slovenské čerpacie stanice.
Ropa zdražela kvôli sankciám aj vyššiemu dopytu v USA
Vývoj na svetových trhoch ukazuje, že obdobie lacných pohonných hmôt by nemuselo trvať dlho. Cena ropy Brent v minulom týždni vzrástla o 2,24 % na 72,16 dolára za barel, aktuálne sa pohybuje na podobnej úrovni (72,33 dolára za barel).
Hlavným impulzom rastu bola situácia v Číne, kde Spojené štáty uvalili sankcie na jednu z rafinérií importujúcich ropu z Iránu. Washington okrem rafinérie označil aj osem lodí, ktoré podľa neho ilegálne prevážali iránsku ropu. Tento krok je súčasťou širšieho plánu prezidenta Trumpa obmedziť obchod s ropou z Iránu.
Na druhej strane analytici pripomínajú, že čínske spoločnosti platia za iránsku ropu mimo dolárového systému, čo môže obmedziť účinnosť amerických sankcií. Zároveň aj v USA došlo k neočakávanému poklesu zásob ropy – o 3,3 milióna barelov, pričom analytici očakávali ich nárast o 1,5 milióna barelov. To naznačuje zvýšený dopyt v krajine, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom tejto suroviny.

Rizikom pre ceny je nová obchodná vojna USA
Dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť ďalší vývoj cien pohonných látok, je aj nové obchodné opatrenie USA. Americký prezident Donald Trump totiž oznámil zavedenie ciel vo výške 25 % na všetky dovezené vozidlá, ktoré neboli vyrobené na území USA.
Podľa odborníkov môže tento krok nepriamo zvýšiť dopyt po palivách v Spojených štátoch. Dovozové clá totiž môžu odradiť amerických spotrebiteľov od kúpy novších, ekonomickejších automobilov, čo následne spôsobí, že budú používať staršie modely s vyššou spotrebou.
Slovenskí motoristi by sa teda mali pripraviť, že ceny pohonných hmôt môžu začať v apríli a máji opäť mierne rásť. Práve toto obdobie je totiž tradične spojené s nástupom letnej motoristickej sezóny a vyšším dopytom po palivách. O ďalšom vývoji však rozhodne nielen dopyt, ale aj geopolitické napätie či celkový stav svetovej ekonomiky.