Čínska štátna ropná spoločnosť CNOOC informovala o objave významného ložiska ropy v Juhočínskom mori. Pole s označením Chuej-čou 19-6 leží približne 170 kilometrov od významného ekonomického centra Šen-čen v provincii Kuang-tung. Podľa prvých odhadov presahujú zásoby tohto náleziska 100 miliónov ton surovej ropy. Pri slovenskej spotrebe by to vystačilo aj na viac ako 20 rokov.
Prvé testovacie vrty boli uskutočnené v hĺbke okolo 100 metrov pod hladinou mora a ukázali dennú produkciu približne 413 barelov ropy a až 68-tisíc kubických metrov zemného plynu. Nálezisko je situované vo výlučnej ekonomickej zóne Číny, takže sa nachádza mimo spornej oblasti Juhočínskeho mora, o ktorú dlhodobo vedú územné spory krajiny ako Filipíny, Vietnam, Malajzia či Brunej.

Technicky náročná ťažba v hlbokých vodách
Ložisko Chuej-čou 19-6 patrí k náročným lokalitám, keďže sa nachádza v hĺbkových až ultrahlbinných oblastiach oceánu. Pri ťažbe v takýchto podmienkach je potrebné čeliť vysokým tlakom a komplikovaným technologickým výzvam. Pre Čínu však ide o strategický objav, ktorý môže v budúcnosti výrazne posilniť energetickú bezpečnosť krajiny.
Analytici upozorňujú, že úspešná ťažba ropy z takéhoto náleziska si vyžaduje značné investície do moderných technológií a špecializovaného vybavenia. Čína však v posledných rokoch intenzívne investuje do výskumu a vývoja hlbokomorskej ťažby, aby znížila svoju závislosť od dovážaných surovín.
Hoci nové pole Chuej-čou 19-6 neleží priamo v spornej oblasti Juhočínskeho mora, jeho objav môže nepriamo ovplyvniť geopolitickú situáciu v regióne. Čína si už dlhodobo nárokuje takmer celé Juhočínske more, čo opakovane vedie k diplomatickým konfliktom s ostatnými krajinami juhovýchodnej Ázie.
Nový ropný objav môže posilniť pozíciu Číny pri presadzovaní ďalších prieskumných projektov v blízkych oblastiach a zároveň zvýšiť jej záujem o ekonomické aktivity v oblasti Juhočínskeho mora. Očakáva sa preto, že tento objav môže mať širšie politické dôsledky, než sa na prvý pohľad zdá.