Ďalšia konsolidácia, ktorá čaká Slovensko v budúcnom roku, dosiahne až 2 miliardy eur. Ohlásil to minister financií Ladislav Kamenický. Štát chce šetriť na výdavkoch, avšak vláda, odborári aj firmy majú obavy.
V tomto roku vláda zaviedla vyššiu DPH, transakčnú daň alebo osobitný odvod, ktorý sa týka niektorých firiem. Tieto opatrenia ale nie sú dostatočné, a preto sa v roku 2026 bude v konsolidácii pokračovať. Podľa prvotných informácií si tak Slováci siahnu do peňaženiek ešte oveľa hlbšie.
Štát bude šetriť sám na sebe
Ako uvádza spravodajský portál tvnoviny.sk, budúci rok sa bude konsolidovať dokonca viacej, než sa pôvodne očakávalo. Dôvodom sú napríklad vyššie platy učiteľov alebo zmeny v zdravotníctve. Opatrenia, ktoré by mohli do štátnej kasy priniesť viac peňazí, sú takmer vyčerpané. Štát preto musí vymyslieť, kde sa bude dať šetriť. Kamenický uviedol, že napríklad by sa mohla zaviesť vyššia daň z hazardu.
Samosprávy prišli s návrhom zdvihnúť daň z nehnuteľností, no zrejme ani toto opatrenie nebude dostatočné. Efektívnym riešením sa zdá byť to, že štát bude šetriť „sám na sebe“, pretože obyčajných občanov alebo podnikateľov už zaťažil. Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky uviedla pre tvnoviny.sk: „Chceli by sme oveľa viac zaťažiť kapitál. Menej, aby bola zaťažená aktivita ľudí, ktorí pracujú“.
Zmena sociálneho systému
Niektorí si myslia, že je nutné zmeniť sociálny systém. Dotácia pre Sociálnu poisťovňu je 2,5 miliardy eur, čo viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka vníma ako neudržateľné. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš však uviedol, že jeho ministerstvo začalo prispievať ku konsolidácii. Mal na mysli napríklad boj proti falošným PN-kám.

Podľa jeho slov toto opatrenie už prináša prvé ovocie. Príspevkom do konsolidácie bolo podľa ministra tiež to, že sa upravili rodičovské dôchodky. Napriek tomu, že štát by mal začať šetriť, minister práce tvrdí, že všetky sociálne opatrenia zostanú zachované. Firmy ale tomuto tvrdeniu oponujú a hovoria, že prvé na rade by mali byť 13. dôchodky. Minister však takéto riešenie odmieta.
Ďalšie zvyšovanie daní?
Viacerí vidia riešenie v adresnej pomoci s energiami, na ktorej by rezort hospodárstva mohol ušetriť. Hovorí sa, že v budúcom roku by sa výdavky mohli znížiť o stovky miliónov eur. Podľa portálu tvnoviny.sk sa sociálni partneri obávajú, čo sa bude diať, ak vláda nezačne šetriť. Mohlo by to skončiť opätovným zvyšovaním daní či odvodov. Slovensko tak čakajú ťažké časy aj v nasledujúcich rokoch.