Štát v priebehu včerajšieho dňa, čiže 3. marca, oficiálne spustil predaj štátnych dlhopisov, ktorými cieli na vygenerovanie dodatočných príjmov, podľa všetkého na efektívnejšie ozdravenie verejných financií. Emisia bola zahájená s dvomi typmi dlhopisu, pričom k dispozícii sú aj bežným občanom. A zdá sa, že myšlienka investovania do štátu sa mnohým pozdáva.
Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) informovala, že v úvodný deň emisie sa podarilo štátu predať dlhopisy v hodnote 263-miliónov eur, čo je viac ako polovica z cieľovej hodnoty – 500-miliónov eur. Na poznatky agentúry upozornil denník Teraz.sk.
Čo sú štátne dlhopisy?
štátne dlhopisy sú cenné papiere vydávané štátom, ktoré cielia na získanie finančných prostriedkov od investorov. Tí, ktorí si ich kúpia, štátu de facto požičajú peniaze na určitý čas. Štát sa pritom zaväzuje, že investorom po skončení doby splatnosti vráti pôvodnú sumu (istinu) a vyplatí im úrok (výnos).

Proces je to celkom jednoduchý. Štát najskôr zhotoví a vydá dlhopisy. Investori si môžu tieto dlhopisy kúpiť, čím štátu požičajú peniaze. Počas trvania dlhopisu štát vypláca úroky, ktoré pre investora predstavujú pravidelné výnosy. Na konci splatnosti štát vráti pôvodnú sumu – investor dostane späť celú investovanú sumu aj s úrokmi.
Dlhopisy štátu zvyčajne slúžia na financovanie rozpočtu, teda pokrytie výdavkov, pokiaľ nemá dosť príjmov z daní, alternatívne na splácanie starších dlhov či financovanie investícií.
Štát sa má čím chváliť
Štát uviedol v rámci emisie dva typy dlhopisu, a to Investor a Patriot. Pri dlhopise Investor je nastavená 2-ročná splatnosť s ročným výnosom 3 percentá, zatiaľ čo pri dlhopise Patriot platí 4-ročná splatnosť pri ročnom výnose 3,3 percenta. Minimálnu výšku investície stanovil na 1 000 eur.
Predaj sa realizuje prostredníctvom piatich bánk, ktorými sú: Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra banka, ČSOB a UniCredit Bank. Každá banka poskytne technický účet bez poplatkov, avšak niektoré môžu vyžadovať aj otvorenie bežného účtu.
Pokiaľ ide o možné výnosy, tie sú relatívne nízke, no celkom bežné pre nízkorizikové aktívum. Všeobecne platí, že čím je investičné aktívum menej rizikové (respektíve volatilné), tým menší je možný výnos.
Ak by sme si to previedli do konkrétnych čísel, pri investovaní 1 000 eur do dlhopisu Investor dostanete po dvoch rokoch sumu 1 060 eur, zatiaľ čo pri investovaní rovnakej čiastky do dlhopisu Patriot sa výška výnosu po štyroch rokoch vyšplhá na 1 132 eur. Obidve hodnoty už zahŕňajú vrátenie počiatočnej investície. Taktiež stojí za zmienku, že výnosy sa budú pripisovať každoročne, pričom prvé úroky budú vyplatené 2. apríla 2026.
V úvodný deň emisie vygeneroval vyššie príjmy dlhopis Investor, konkrétne 140-miliónov eur. Patriot však veľmi nezaostával, nakoľko vygeneroval 123-miliónov eur. Výsledná suma tak činí 263-miliónov eur, pričom ARDAL tvrdí, že predaj dlhopisov bude pokračovať až do dosiahnutia plánovanej sumy, teda pol miliardy eur.
Komu sa oplatí investovať?
e. Pri nezohľadnení externých podmienok sú dlhopisy výnosné. No žiaľ, externé podmienky treba zohľadniť, nakoľko platia vždy a všade. Aby sme boli konkrétnejší, je nutné vziať do úvahy infláciu, teda tempo rastu cien. Tá je na Slovensku aktuálne celkom vysoká, pričom v blízkej dobe sa neočakáva výraznejší pokles. Konkrétne v roku 2025 sa očakáva inflácia na úrovni 3,7 percenta, zatiaľ čo v roku 2026 sa predpokladá pokles na 3,5 percenta a v roku 2027 na 3,3 percenta.
To znamená, že investovanie do dlhopisu Investor s 3-percentným ročným výnosom sa nemusí vyplatiť, nakoľko je tento úrok nižší ako miera inflácie. Pokiaľ ide o dlhopis Patriot, ten môže investorom priniesť reálne zhodnotenie, avšak pravdepodobne až v rokoch 2028 až 2029, kedy by mala inflácia klesnúť na 2,1 percenta.

Na druhú stranu, štátne dlhopisy sú oslobodené od daní a odvodov, čo znamená, že celý výnos ostane investorovi. Štát si z neho neodoberie žiadne dane ani odvody. Rovnako banky, prostredníctvom ktorých sa dlhopisy predávajú, nebudú účtovať poplatky za prvotný nákup.
Z toho vyplýva, že vďaka relatívne nízkej rizikovosti, garantovanému výnosu a oslobodeniu od daní môžu byť štátne dlhopisy atraktívnou alternatívou k bežným bankovým vkladom či iným formám konzervatívneho investovania.