Najnovšia štúdia zrejme nepoteší priaznivcov smart hodiniek alebo fitness náramkov. Ak tieto zariadenia používate na sledovanie spálených kalórií, k nameraným údajom by ste mali byť skeptickí. Štúdia odhalila, že presnosť meraní dosahuje len 67 percent.
Smart hodinky alebo fitness náramky sa stali povinnou výbavou ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Ak chcete sledovať svoje ciele v oblasti zdravia alebo kondície, tieto gadgety sú zrejme vašou prvou voľbou. Nie každé zariadenie ale poskytuje uspokojivé výsledky. Ak siahnete po nesprávnom, môžete sa „tešiť“ z nesprávne nameraných údajov.
Smart hodinky a fitness náramky pod drobnohľadom
Vedci analyzovali 45 štúdií, aby objasnili, ako dobre merajú hodinky či náramky rôzne parametre. Zamerali sa napríklad na srdcový tep, počet prejdených krokov alebo spálené kalórie. Výsledky však prekvapia. Štúdia bola rozdelená do kategórií, aby priniesla prehľadnejšie výsledky. Vedci skúmali viaceré značky a každá z nich si počínala inak. Ako teda dopadli zariadenia, ktoré nás majú motivovať k väčšej pohybovej aktivite?
Monitorovanie srdcovej frekvencie
Ak používate tracker na sledovanie tepovej frekvencie počas tréningu, namerané výsledky sú pomerne spoľahlivé. Ako uvádza portál WFLA, práve sledovanie srdcového tepu je najpresnejšou funkciou s priemernou presnosťou 76,35 percenta. Na vrchole rebríčka sa ocitli hodinky Apple Watch s presnosťou 86,31 percenta. Za nimi nasleduje Fitbit, ktorý má presnosť 73,56 percenta. Prekvapivo Garmin alebo TomTom zaostávajú a ich presnosť je len okolo 67,7 percenta.
Počet prejdených krokov
Počítanie krokov patrí k najzákladnejšej funkcii, ktorú zvláda aj veľmi lacný náramok alebo samotný mobil. Aj tu sú však výsledky zmiešané a každé zariadenia poskytuje používateľovi inú mieru presnosti. Štúdia zistila, že testované zariadenia vykazovali pri počítaní krokov priemernú presnosť 68,75 percenta. Najlepšie si v tejto kategórii počínali hodinky Garmin, ktoré dosiahli presnosť 82,58 percenta. V tesnom závese boli Apple Watch s presnosťou 81,07 percenta a prvú trojku uzavreli Fitbit so 77,29 percentami. Zariadenia Polar alebo Jawbone na tom boli oveľa horšie a ich presnosť sa pohybovala len okolo 50 až 60 percent. Dôvod, prečo si smart hodinky a fitness náramky nepočínali pri tejto činnosti najlepšie, je jednoduchý. Snímače na zápästí si môžu určité pohyby ruky zameniť za kroky, čo potom vedie k nesprávnemu počtu krokov. Väčšina trackerov tento počet nadhodnotí.

Spálené kalórie
Funkcia merania spálených kalórií bola najmenej presná. Ak vám teda záleží na počte spálených kalórií, vyzerá to tak, že fitness tracker nie je najideálnejším zariadením. Priemerná presnosť bola len 56,63 percenta, pričom Apple Watch opäť bodovali a umiestnili sa na prvom mieste s hodnotou 71,02 percenta. Zariadenia Fitbit, Polar a Jawbone sa pohybovali od 50,23 do 65,57 percenta. Garmin dopadol najhoršie a získal skóre len 48,05 percenta. To znamená, že jeho presnosť je menej než polovičná. Ako spresňuje portál WFLA, výzva pri sledovaní kalórií spočíva v tom, že závisí od viacerých faktorov vrátane vášho metabolizmu, zloženia tela a celkovej úrovne aktivity. Všetky tieto premenné nie je možné efektívne merať zo zápästia.
Záver štúdie
Smart hodinky alebo fitness náramky sú skvelým nástrojom, ktorý vás môže motivovať k väčšej pohybovej aktivite. Treba ale myslieť na to, že tieto zariadenia nie sú dokonalé a namerané údaje sú skôr orientačné. Ako sme uviedli, zariadenia si najlepšie počínali pri meraní srdcového tepu, avšak aj tu sa hodnoty líšia v závislosti od značky. Najlepšie si v testoch počínali hodinky Apple Watch a najväčším sklamaním boli hodinky Garmin. To mnohých prekvapilo, pretože Garmin sa považuje za kvalitnú a spoľahlivú značku.