Už dlhšie na Slovensku nie je len zdanie, že takmer všetko okolo nás zo dňa na deň stojí viac. Žiaľ, zdražovanie sa týka aj tak základnej veci, ako je bývanie. Ako informujú Správy STVR, ceny nehnuteľností na Slovensku opäť rástli, konkrétne na základe údajov vykázaných za štvrtý štvrťrok 2024. Priemerné realizačné ceny medziročne stúpli o 3,6 percenta, čo bol vyšší rast ako v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch.
Tempo zdražovania bolo pritom podobné pri nových aj existujúcich nehnuteľnostiach – nové nehnuteľnosti zdraželi o 3,6 percenta a tie existujúce dokonca o čosi viac – 3,7 percenta. Tieto údaje zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR).
Ceny rástli po celom Slovensku
Zvyšovanie cien nehnuteľností pritom nie je trendom, ktorý by sa týkal iba konkrétneho regiónu. Z údajov vyplýva, že ceny nehnuteľností rástli v šiestich z ôsmich slovenských krajov. Nerástli však všade rovnako. Najmiernejšie zdražovanie ohlásil Žilinský kraj, kde ceny stúpli len o 0,4 percenta. Naopak, najvýraznejší skok bol v Nitrianskom kraji, konkrétne o 11,8 percenta (oproti tretiemu štvrťroku 2024).

V Nitrianskom kraji pritom ceny výrazne rástli pri oboch segmentoch, teda ako pri novostavbách, tak aj pri starších nehnuteľnostiach.
Ďalšie výraznejšie zdraženia zaznamenali Banskobystrický kraj s nárastom 8,5 percenta a Košický kraj, kde ceny stúpli o 5,4 percenta. V oboch prípadoch bol dôvodom najmä rýchly rast cien existujúcich (starších) nehnuteľností.
Bratislava sa zatiaľ drží
Bratislavský kraj, ktorý je dlhodobo najdrahším regiónom v oblasti realít, zaznamenal medzikvartálny nárast cien o 4 percentá. Zaujímavé je, že tempo rastu tu bolo rovnaké pri nových aj starších nehnuteľnostiach, čo naznačuje stabilitu trhu v hlavnom meste a jeho okolí.
Na druhej strane, mierne zlacnenie nehnuteľností, konkrétne do 1,1 percenta, bolo zaznamenané v Trnavskom a Trenčianskom kraji.
Situácia nie je priaznivá
Obecne ale možno hovoriť o zdražovaní. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2023 boli nehnuteľnosti v priemere drahšie takmer o 8 percent (7,9 percenta). Výraznejšie pritom zdraželi staršie nehnuteľnosti, presnejšie o 8,4 percenta. Ceny novostavieb priemerne stúpli o 5,7 percenta.
Ako sme spomenuli, oproti predchádzajúcim dvom štvrťrokom sa tempo rastu cien zrýchlilo, čo signalizuje pokračujúci tlak na realitný trh.
Z hľadiska medziročného porovnania sa predajné ceny nehnuteľností zvýšili vo všetkých ôsmich slovenských krajoch. Najvyšší medziročný nárast zaznamenal Žilinský kraj (20,3 percenta), pričom dôležité je, že za týmto rastom stáli najmä existujúce nehnuteľnosti. Dvojciferný rast cien bol aj v Košickom kraji (10,5 percenta).
Ceny nehnuteľností v Bratislavskom a Prešovskom kraji stúpli medziročne o 5 až 8 percent, pričom v Bratislave k tomu najviac prispeli existujúce stavby, zatiaľ čo v Nitrianskom kraji bol rast cien viac ovplyvnený novostavbami.
Najmiernejší medziročný rast – v rozmedzí 2 až 4 percent – zaznamenali Trnavský, Trenčiansky a Banskobystrický kraj.
Zdražovanie je dlhodobé
Rast cien nehnuteľností pritom nie je trendom, ktorý by sa objavil len pár rokov dozadu. Dokazuje to porovnanie oproti údajom z roku 2010 – koncom minulého roka boli ceny v tomto porovnaní vyššie o neuveriteľných 96,4 percenta, čiže takmer dvojnásobne. Tento údaj vychádza z tzv. bázického indexu, ktorý porovnáva vývoj cien za obdobie 14 rokov.

Stojí za zmienku, že nové nehnuteľnosti počas tohto obdobia zdraželi takmer o 66 percent, zatiaľ čo staršie nehnuteľnosti vykázali cenový nárast až o 111 percent – viac než dvojnásobne. Je teda zrejmé, že staršie domy a byty zdražujú rýchlejším, respektíve výraznejším tempom, ako novostavby. Dôvodom môže byť ako nedostatok nových nehnuteľností, tak aj kontinuálne sa zvyšujúci dopyt po dostupnejšom bývaní.