Vláda SR v pondelok usporiadala mimoriadne zasadnutie kvôli mimoriadne vážnej situácii spätej s výskytom slintačky a krívačky (SLAK). Ide o vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä hospodárske zvieratá. Premiér Robert Fico po rokovaní informoval, že kabinet schválil vyčlenenie sumy až 10-miliónov eur, ktorá bude určená na nákup tovarov a služieb nevyhnutných pre zvládnutie aktuálnej krízovej situácie. Téme sa venuje denník Teraz.sk.
Tieto finančné prostriedky budú podľa predsedu vlády využité cez Ministerstvo vnútra (MV) SR, a to napríklad na technické vybavenie, materiál na dekontamináciu, osobné ochranné prostriedky pre zasahujúce zložky či iné nevyhnutné služby.
Štát robí, čo môže. Príde o kopu peňazí
Vláda potom rokovala o ešte jednom dôležitom opatrení, a síce nasadení profesionálnych vojakov. Ich úlohou bude dohliadať na verejný poriadok, a to najmä v blízkosti vnútorných hraníc Slovenska. Taktiež budú chrániť strážené objekty, ktoré súvisia s riešením epizootologickej situácie. Premiér upozornil, že vývoj situácie má ďaleko od priaznivého, preto považuje za potrebné efektívne posilniť bezpečnostné opatrenia.

Okrem toho Fico konkretizoval možné ekonomické dôsledky nákazy. Podľa jeho slov by strata stáda so zhruba 1 000 kusmi dobytka mohla predstavovať pre štát náklady vo výške 7- až 10-miliónov eur. Ešte horšie by to potom mohlo byť v prípade masového utrácania zvierat.
Pokiaľ by došlo k nutnosti usmrtiť až 3 500 zvierat, ako sa predpokladá v Plaveckom Štvrtku, celkové škody by mohli dosiahnuť oveľa vyššie hodnoty – od 60- do 70-miliónov eur. A to podľa premiéra stále nie je konečná suma, keďže situácia môže naďalej eskalovať aj napriek prísnym opatreniam.
Premiér upozornil EK
Fico tiež informoval o svojom pondelkovom telefonáte s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou, počas ktorého ju upozornil na riziko, ktoré šírenie SLAK predstavuje nielen pre Slovensko, ale aj pre širší európsky región. Zdôraznil, že nakoľko sa Slovensko nachádza blízko českých a rakúskych hraníc, ochorenie by sa mohlo rýchlo rozšíriť aj do týchto krajín a odtiaľ do zvyšku Európy.
Fico sa mal s predsedníčkou EK dohodnúť, že ju v najbližšom čase podrobne ovoznámi s návrhmi Slovenska na kompenzácie za vzniknuté škody.
Napokon opäť zdôraznil, že aktuálne škody sa odhadujú až na 60-miliónov eur, a to s možným ďalším rastom. Vláda má aktuálne robiť všetko pre to, aby situáciu zvládla čo najefektívnejšie. Zároveň pripravuje podklady pre získanie finančnej pomoci aj z európskej úrovne.
Slintačka a krívačka: O čo ide?
Ako sme spomenuli v úvode článku, SLAK je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä hospodárske zvieratá. Najčastejšie ide o hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a divoko žijúce prežúvavce. Konkrétne ide o RNA vírus, ktorého existuje niekoľko sérotypov – to značne komplikuje ako očkovanie, tak aj kontrolu nákazy.
Názov ochorenia vyplýva z jeho príznakov. Tie totiž zahŕňajú:
- Slintanie – zvieratá majú penu pri papuli
- Krívanie – zvieratá majú na končatinách bolestivé pľuzgiere, v dôsledku čoho sa im ťažko chodí.
Okrem toho sa môžu pľuzgiere či vredy vyskytovať aj v ústach, na jazyku, pyskoch a v okolí paznechtov.
Vážnosť SLAK vyplýva z viacerých faktorov. Tým hlavným je, že sa šíri extrémnou rýchlosťou. Prenos je možný vzduchom, kontaktom, krmivom, obuvou, ako aj dopravnými prostriedkami, čo znamená, že keď sa potvrdí nákaza, často sa musia preventívne utratiť celé stáda.
Ako-tak dobrou správou je, že ochorenie sa neprenáša na ľudí. Zvieratá sú ním však mimoriadne ohrozené.
Pevne veríme a dúfame, že sa štátu podarí situáciu zvládnuť a zabrániť ďalšiemu šíreniu. Pokiaľ by sa tak nestalo, Slovensko by mohlo čeliť vážnym škodám. Posledné veľké epidémie, ako napríklad tá vo Veľkej Británii v roku 2001, spôsobili miliardové škody a vyžiadali si životy miliónov zvierat.