Skladacie smartfóny sú tu s nami už pár rokov, no stále ich možno považovať za relatívne mladý segment. A keďže je mladý, istotne toho má ešte veľa pred sebou. Samozrejme, nikto nevie presne predpovedať, kam skladacie smartfóny smerujú. Máme tu však určité náznaky, a to aj v podobe patentov, ktoré si nechávajú registrovať väčší i menší hráči.
Jednu z možných budúcností skladacích telefónov načrtol aj Samsung. Ako píše server Gizchina.cz, juhokórejský gigant si nechal registrovať patent so skutočne unikátnym zariadením – má totiž úplne iný skladací mechanizmus ako súčasné modely.
Aktuálne sú „v móde“ skladacie smartfóny vo formáte mušle alebo knihy – teda sa skladajú smerom dovnútra, čo poskytuje solídnu ochranu vnútorného, respektíve hlavného displeja. Pre maximálnu využiteľnosť zvyčajne výrobcovia na vonkajšiu stranu konštrukcie umiestňujú sekundárny, neohybný displej, vďaka čomu možno niektoré, prevažne menej zložité úkony, vykonať bez potreby otvoriť zariadenie.

Niektorí výrobcovia, ako napríklad Huawei, už experimentovali aj s opačným prístupom – telefónmi, ktoré sa skladajú smerom von. Hoci ide o zaujímavý nápad z dizajnového hľadiska, ukázalo sa, že tieto zariadenia sú podstatne menej odolné. Vonkajšia obrazovka je totiž neustále vystavená riziku poškriabania či mechanického poškodenia, čo výrazne znižuje životnosť a spoľahlivosť.
Samsung spája dva formáty do jedného
V tomto bode sa presúvame späť k Samsungu a jeho patentu. Ten totiž vyobrazuje celkom nový prístup k skladaciemu mechanizmu.
Podľa dostupných informácií si gigant nechal registrovať dizajn telefónu, ktorý sa dokáže ohýbať nielen smerom dovnútra (teda klasicky), ale aj smerom von. Toto zariadenie teda možno označiť ako 360-stupňové, nakoľko presne v tomto uhle je podľa patentovej prihlášky možné ohýbať displej.
Takéto prevedenie úplne eliminuje potrebu mať sekundárny, čiže vonkajší displej. Aj keď je zariadenie zložené, používateľ má stále prístup k základným informáciám, ktoré sú zobrazované v časti pod modulom fotoaparátu.
Rendery tohto zariadenia, ktoré zverejnil známy informátor @xleaks, ukazujú, ako by takýto smartfón mohol vyzerať v praxi. Je to niečo úplne iné, než na čo sme zvyknutí, no práve o tom to je – smartfóny sa musia meniť, bez toho by nebol pokrok.


Chcelo to veľa úprav
Aby Samsung mohol tento koncept zrealizovať, vytvoril úplne nový typ konštrukcie. Zariadenie využíva podporné vrstvy pod displejmi, ktoré sú vyhotovené z ultratenkého skla (UTG). Tieto vrstvy obsahujú pružné polymérové materiály slúžiace ako podklad – sú upevnené pomocou špeciálneho silného lepidla. Výsledkom je displej, ktorý je nielen flexibilný, ale zároveň odolný voči poškodeniu.
Zásadnou súčasťou konštrukcie sú aj tzv. osy ohybu, ktoré umožňujú displeju ohýbať sa oboma smermi bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu. Samsung posilnil stabilitu celej konštrukcie pomocou mriežkového a pruhovaného vzoru, čo prispieva k celkovej pevnosti a životnosti zariadenia.
Príprava na budúcnosť
Samsung sa už viac ako desaťročie intenzívne venuje vývoju skladacích technológií. V roku 2023 napríklad predstavil prototyp zariadenia s názvom Flex In & Out, ktoré sa mohlo skladať v oboch smeroch. O komerčnom uvedení tohto prototypu sa však vtedy žiadne oficiálne informácie nezverejnili.
Nový patentovaný koncept 360-stupňového skladacieho telefónu by však mohol byť prelomový. Takéto riešenie by mohlo zásadne zvýšiť praktickosť ohýbateľných zariadení, a teda im pomôcť stať sa bežnou súčasťou každodenného používania nielen špecifických, ale aj bežných používateľov.
Kedy debutuje?
Žiaľ, Samsung zatiaľ neoznámil konkrétny dátum uvedenia tohto zariadenia na trh. Koniec koncov, stále ide len o patent, čo znamená, že môže trvať celé roky, kým sa koncept stane realitou, teda komerčným produktom.
Samotný patent a dostupné vizualizácie však dokazujú, že gigant sa neustále snaží posúvať hranice technologických možností. Ak sa podarí technológiu dotiahnuť do komerčne použiteľnej podoby, môže tento typ zariadenia znamenať veľký krok vpred pre celé odvetvie smartfónov, nielen tých skladacích.