Rast nákladov slovenského obyvateľstva zrejme tak skoro neskončí. Práve naopak, situácia sa dosť možno časom ešte zhorší. Ako informujú tvnoviny.sk, od budúceho roka sa očakáva výrazná zmena v zdaňovaní nehnuteľností, ktorá sa dotkne hlavne vlastníkov bytov a domov bez trvalého pobytu.
Ministerstvo financií (MF) SR a zástupcovia miest a obcí sa dohodli na spoločnom postupe, ktorý umožní samosprávam výrazne zvýšiť daň z nehnuteľností pre určitých vlastníkov. Cieľom tohto „projektu“ má byť nielen spravodlivejšie nastavenie daňového systému, ale aj získanie dodatočných príjmov do rozpočtov obcí bez toho, aby museli štát žiadať o kompenzácie.
Štát sa chce odbremeniť
Ako sme naznačili v úvode, vyššie zdanenie sa bude týkať predovšetkým nehnuteľností, ktoré plnia úlohu tzv. investičných bytov – tieto byty nie sú určené na trvalé bývanie, často sa prenajímajú alebo stoja neobývané.

Jozef Božik, šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ozrejmil, že sa uvažuje o zavedení násobne vyššej sdazby dane. Konkrétne by vraj mohlo ísť o dvoj až trojnásobok bežnej sadzby. Jedným dychom však doplnil, že nepôjde o drastické sumy, ktoré by predstavovali enormnú záťaž – má ísť len o mierne zvýšenie, ktoré pomôže mestám a obciam riešiť finančné výzvy.
Toto opatrenie má predstavovať jedno z konsolidačných riešení, vďaka ktorému by samosprávy mali získať väčšiu finančnú samostatnosť. Minister financií Ladislav Kamenický si od tohto kroku sľubuje, že obce prestanú požadovať náhrady za výpadky daňových príjmov z minulosti, ktoré im spôsobila štátna daňová politika.
Sú tu aj výnimky
Ako-tak potešujúcou okolnosťou je, že plánované zmeny sa nedotknú všetkých typov nehnuteľností. Výnimka by mala byť udelená napríklad záhradným chatkám či rekreačným stavbám, pri ktorých nie je možné nahlásiť trvalý pobyt. Rovnako by vyššiemu zdaneniu nemali podliehať ani apartmány v apartmánových domoch.
Naopak, prísnejšie pravidlá by mali platiť pre rodinné domy v menších obciach, ktoré slúžia ako víkendové chalupy, nehnuteľnosti, ktoré boli zdedené a čakajú na predaj, ako aj byty, ktoré boli kúpené ako investícia na prenájom.
Ako to ovplyvní výšky nájmov?
Realitný maklér Mário Glos upozornil, že vlastníci investičných bytov nie sú len bohatí jednotlivci či developeri. V nemalej miere sa medzi nimi nachádzajú aj bežní ľudia, napríklad takí, ktorí si kúpili druhú nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, prípadne takí, ktorí žijú v zahraničí, no na Slovensku vlastnia byt či dom.
Dodal však, že očakávané zvýšenie daní by nemalo zásadným spôsobom ovplyvniť výšku nájmov. Vyššia daň údajne bude predstavovať len niekoľko desiatok eur ročne, čo v kontexte obecného vývoja cien nájomného hrá len minimálnu rumu – trhové faktory majú na nájmy oveľa väčší vplyv ako samotné dane.
Ide teda o krok, ktorým chce štát podporiť efektívnejšie využívanie bytového fondu a zároveň zabezpečiť dodatočné financie pre samosprávy bez nadmerného zaťaženia obyvateľstva. Nemožno vylúčiť, že zavedenie vyšších daní pre neobývané alebo prenajímané nehnuteľnosti sa v budúcnosti stane dôležitým nástrojom v rámci širšej daňovej reformy.