Začiatkom marca došlo vo fínskej jadrovej elektrárni Olkiluoto, kde sa nachádza najvýkonnejší jadrový reaktor v Európe, k úniku približne 100-tisíc litrov rádioaktívnej vody. Incident nastal počas plánovanej ročnej odstávky reaktora, ktorá potrvá až do mája.
Podľa vyjadrenia spoločnosti Teollisuuden Voima (TVO), prevádzkovateľa elektrárne, je dôvodom úniku ľudská chyba. Pri príprave na pravidelnú údržbu a doplnenie jadrového paliva do reaktora personál údajne nesprávne utesnil poklop bazéna v reaktore. Následkom toho došlo k úniku kontaminovanej vody do uzavretých častí ochranného systému elektrárne.
Experti zdôrazňujú, že ide o vodu s nízkym obsahom rádioaktívnych látok, ktorá primárne slúži na chladenie reaktora a prenos tepla do sekundárneho okruhu. Preto aj napriek veľkému objemu uniknutej kvapaliny predstavuje tento incident len minimálne zdravotné a ekologické riziko.

Prevádzkovateľ aj úrady situáciu upokojujú
Fínske úrady aj spoločnosť TVO verejnosť ubezpečujú, že bezpečnostné opatrenia v elektrárni okamžite po zistení úniku zabránili akémukoľvek ohrozeniu personálu či životného prostredia. Kontaminovaná voda sa nedostala mimo bezpečne izolovaných priestorov elektrárne a v okolí neboli zaznamenané zvýšené hodnoty radiácie.
Na incident okamžite reagoval aj fínsky úrad pre radiačnú a jadrovú bezpečnosť (STUK), ktorý prevádzkovateľa elektrárne vyzval na dôkladné preskúmanie a analýzu udalosti. Úrad oceňuje promptnosť reakcie a deklaruje, že riziko pre obyvateľstvo či prírodu je zanedbateľné.
Najväčší európsky reaktor pokračuje podľa plánu
Napriek incidentu pokračuje elektráreň v plánovaných údržbových prácach podľa harmonogramu. Reaktor Olkiluoto 3 patrí medzi špičkové jadrové zariadenia na svete s výkonom až 1600 megawattov, čo ho radí na tretie miesto globálne. Tento tlakovodný reaktor pokrýva až 14 % celkovej spotreby elektrickej energie vo Fínsku.
Jeho výstavba však bola výrazne oneskorená – začala sa ešte v roku 2005, no do plnej prevádzky bol uvedený až v máji 2023. Aktuálna odstávka je v poradí druhou plánovanou technickou prestávkou, počas ktorej približne tisíc odborníkov – vrátane mnohých zahraničných – vykonáva údržbu, dopĺňa palivo a testuje bezpečnostné systémy.
Incident v elektrárni Olkiluoto je síce nepríjemným pripomenutím potenciálnych rizík jadrovej energetiky, zároveň však zdôrazňuje dôležitosť precíznosti, s akou je potrebné k tejto oblasti pristupovať. Úrady aj prevádzkovateľ zdôrazňujú, že bezpečnosť obyvateľov ostáva absolútnou prioritou.