Podľa aktuálneho prehľadu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ktorý analyzuje dopady COVID-19, majú očkovaní výrazne menšiu pravdepodobnosť rozvoja tzv. postcovidového syndrómu (PCC). Ide o zdravotný stav, kedy symptómy ochorenia pretrvávajú viac ako dva mesiace po akútnej fáze infekcie.
Nový prehľad analyzoval sedem rozsiahlych európskych štúdií. Až šesť z nich jednoznačne potvrdilo, že úplne zaočkované osoby majú asi o 27 percent nižšie riziko vzniku dlhodobých zdravotných problémov než tí, ktorí očkovanie odmietli.
Odborníci preto upozorňujú, že očkovanie stále patrí k najefektívnejším prostriedkom nielen v prevencii ťažkého priebehu ochorenia, ale aj v predchádzaní chronickým zdravotným komplikáciám.

Typické symptómy ovplyvňujú kvalitu života
Postcovidový syndróm má pomerne jasnú definíciu, ktorú stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Typicky nastupuje do troch mesiacov od prekonania infekcie COVID-19 a vyznačuje sa širokou škálou pretrvávajúcich zdravotných ťažkostí.
K najčastejšie uvádzaným príznakom patria:
- pretrvávajúca únava a vyčerpanie,
- ťažkosti s dýchaním,
- bolesti svalov a kĺbov,
- problémy s koncentráciou a pamäťou, tzv. mozgová hmla,
- výrazne narušený spánok.
Tieto symptómy môžu trvať niekoľko mesiacov a značne ovplyvniť každodenný život, prácu a bežné aktivity. Podľa odborných odhadov sa s dlhodobými problémami po prekonaní infekcie stretne približne šesť zo sto pacientov.
Potrebné sú ďalšie štúdie pre zraniteľné skupiny
Napriek pozitívnym výsledkom očkovania upozorňuje ECDC, že pre niektoré skupiny ľudí ešte stále chýbajú presnejšie dáta. Ide hlavne o deti, mladistvých a ľudí s oslabeným imunitným systémom. V prípade týchto skupín odborníci volajú po ďalších detailných výskumoch.
Cieľom budúcich štúdií má byť najmä posúdenie účinnosti vakcinácie práve u najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Získané údaje majú pomôcť k ešte lepšiemu nastavovaniu preventívnych stratégií.
Rovnako dôležité je podľa expertov pochopenie súvislostí medzi ťažkosťou priebehu infekcie a rizikom dlhodobých problémov. Je dokázané, že osoby s ťažkým priebehom ochorenia majú vyššie riziko vzniku dlhého covidu. Práve preto očkovanie, ktoré účinne znižuje pravdepodobnosť hospitalizácie a komplikácií, hrá dôležitú rolu aj v predchádzaní PCC.
Nové zistenia prinášajú nádej, že výskyt dlhodobých problémov po COVID-19 by mohol naďalej klesať. Napriek tomu odborníci pripomínajú, že vírus je stále aktívny, a preto zostáva očkovanie významnou súčasťou prevencie.