Netflix je preukázateľne najväčšou streamingovou platformou na svete. Na konte má astronomický počet predplatiteľov, ktorých vernosť si udržiava nielen pridávaním pútavého obsahu, ale aj pravidelným zavádzaním nových funkcií a možností. Teraz prichádza ďalšia zásadná inovácia, no žiaľ, nechýba jej to staré známe „ale“.
Ako informuje magazín SMARTmania.cz, Netflix už pred takmer desiatimi rokmi pridal do svojej služby podporu pre High Dynamic Range, teda HDR obsah. Prvým titulom s touto funkciou sa stal dnes už menej známy historický seriál Marco Polo. Odvtedy sa HDR rozšírilo do množstva ďalších filmov a seriálov dostupných na platforme.

Teraz Neftlix na toto vylepšenie nadväzuje, a to implementáciou podpory pre formát HDR10+, čo znamená ďalší významný posun v obrazovej kvalite.
HDR vs. HDR10+: V čom sú rozdiely?
V porovnaní s bežným HDR ponúka HDR10+ širší dynamický rozsah, čo znamená výraznejší kontrast a celkovo prirodzenejší vizuálny dojem.
Jednou z kľúčových výhod HDR10+ je tzv. dynamické mapovanie tónov (tone mapping). Kým pri klasickom HDR závisí interpretácia obrazu od schopností konkrétneho zariadenia, HDR10+ zahŕňa priamo v obsahu tzv. dynamické metadáta, ktoré zariadeniu poskytujú presné inštrukcie, ako má jednotlivé scény zobraziť. To znamená, že či už pozeráte film na televízore, smartfóne alebo tablete, výsledný obraz bude konzistentnejší a vernejší originálu.
Divák bude z tejto inovácie čerpať viacerými spôsobmi. Samozrejme, obecne bude obraz kvalitnejší, no zlepší sa aj viditeľnosť či čitateľnosť. Zavedenie podpory pre HDR10+ má radikálne znížiť počet scén, v ktorých sú čierne plochy nečitateľné alebo svetlá prepálené. Ide o scény, ktoré sú štandarde veľmi skromné na detaily.
Na porovnávacích snímkach, ktoré zverejnil priamo Netflix (nižšie), je vidno zásadné zlepšenie. V obraze s HDR10+ sú lepšie viditeľné detaily napríklad v osvetlených oblastiach okolo svietidiel, kým v klasickom HDR pôsobia preexponovane.


HDR10+ zároveň predstavuje alternatívu k rozšírenému formátu Dolby Vision, ktorý Netflix podporuje už dlhší čas. Výber vhodného formátu tak bude závisieť aj od zariadenia, ktoré divák používa.
Komu Netflix poskytne HDR10+?
V tomto bode sa dostávame k zmienenému „ale“. Formát HDR10+ totiž nebude dostupný pre všetkých, ale len pre predplatiteľov najvyššej (a najdrahšej verzie) – Netflix Premium – ktorý sa na Slovensku predáva za 13,99 eura mesačne. A žiaľ, to nie je všetko. Používateľ taktiež musí vlastniť zariadenie, ktoré podporuje kodek AV1 a zobrazovanie v HDR10+.
Taktiež nemožno opomenúť, že spočiatku bude technológia HDR10+ aplikovaná len na vybraný obsah, hoci Netflix už oznámil plány ohľadne širšej distribúcie – do konca tohto roka by mal byť HDR10+ dostupný pri všetkých tituloch, ktoré už teraz podporujú HDR.
Pokiaľ ide o predplatné Premium, okrem zobrazenia v HDR10+ dostanete aj možnosť sledovania na štyroch zariadeniach súčasne, a to v Ultra HD kvalite (4K). Ak vám tieto funkcie netreba, môžete siahnuť po nižších balíčkoch, ktorými sú:
- Basic: Tento balík umožňuje sledovanie obsahu na jednom zariadení v HD kvalite (720p). Mesačný poplatok za tento balík je 9,49 eura.
- Standard: Umožňuje sledovanie na dvoch zariadeniach súčasne vo Full HD kvalite (1080p). Mesačný poplatok za tento balík je 11,49 eura.
Pre tých, ktorí hľadajú možnosti, ako ušetriť na predplatnom – niektorí telekomunikační operátori na Slovensku ponúkajú výhody spojené s Netflixom. Napríklad, zákazníci Telekomu v rámci programu Magenta 1 môžu využiť kredit na pokrytie nákladov na predplatné platformy.