Národná banka Slovenska (NBS) vydala upozornenie, ktoré sa týka finfluencerov. Ide o influencerov, ktorí sa zameriavajú na finančné rady a na sociálnych sieťach majú čoraz väčší dosah a vplyv. Slovákom hrozí potenciálne riziko, že ak investujú podľa rád finfluencera, prídu o svoje úspory.
NBS hovorí, že títo finanční influenceri si vytvárajú s publikom vzťah. Často prezentujú svoj životný štýl a zdieľajú aj súkromné informácie z osobného života. Popritom však ponúkajú investičné riešenia, ktoré sa prezentujú ako jednoduché a s vidinou dobrého zárobku.
Finfluencer predstavuje riziko
Čo je problémom? Mnohí finfluenceri nie sú odborníkmi v oblasti financií. Ak teda niekto investuje podľa ich rád, môže prísť o svoje peniaze, pretože táto investícia môže byť riziková. Niektoré rady finfluencerov sú nesprávne, rizikové alebo motivované skrytými záujmami. Ako zdôrazňuje NBS, finančné rozhodnutia by mali byť založené na dôveryhodných informáciách. Rozhodne nie na tlaku alebo emóciách. A práve emócie sú jednou z taktík, ktorú títo finfluenceri využívajú.
Opatrnosť je namieste. Národná banka Slovenska spresňuje, že nie všetci influenceri majú odborné znalosti, hoci sa tak prezentujú. Mnohí sa vydávajú za finančných expertov, ale v skutočnosti nechápu komplexné súvislosti. Ich rady preto môžu byť nesprávne alebo zavádzajúce, na čo v konečnom dôsledku doplatí používateľ, ktorý sa rozhodol investovať podľa ich odporúčaní. Banka tiež tvrdí, že rady nemusia byť vhodné konkrétne pre vás. Každý investor má iné potreby a ciele. To, čo sa ukázalo ako výhodného pre jedného, nemusí fungovať u iného.
Treba tiež myslieť na to, že finfluenceri mávajú svoje skryté záujmy. Napríklad propagácia konkrétnych produktov môže byť motivovaná ziskom finfluencera a nie výhodnosťou ponúkaného produktu. Hrozí tu tiež riziko podvodu, pretože sľuby rýchlych ziskov môžu byť ukryté za podvodnými schémami. Napríklad môžu zámerne propagovať manipulácie trhu s cieľom zarobiť na umelom navýšení ceny. Tieto manipulácie vás však môžu pripraviť o peniaze. Pozor si treba dať aj na deepfake obsah, teda obsah, ktorý vytvorila umelá inteligencia, pričom účelom je zneužívať mená a tváre známych osobností.
Ako sa chrániť a nenaletieť na podvod?
Ak vás láka investovanie, rozhodne nedajte na rady kohokoľvek. Overte si odborné znalosti a skúsenosti finfluencera. Preverte napríklad, či sú o ňom dostupné recenzie a nezávislé informácie, pričom informácie by ste mali porovnať z viacerých zdrojov. Neoplatí sa spoliehať len na sociálne siete, ale informácie si radšej overte u odborníkov. Do úvahy pripadajú webové stránky dôveryhodných finančných inštitúcií.
Nepodliehajte tlaku a nekonajte rýchlo a bez uváženia. Ak finfluencer vytvára nátlakovú atmosféru, je to varovný signál. Čiže ak vám hovorí, že musíte investovať okamžite, lebo inak premeškáte príležitosť, môže sa za tým skrývať potenciálne riziko. NBS tiež dopĺňa, že ak finfluencer poskytuje investičné poradenstvo alebo poradenstvo v oblasti kryptoaktív, je vhodné overiť si, či má príslušnú licenciu. Finanční odborníci musia dodržiavať okrem iného aj pravidlá ochrany investorov. Overiť si ich môžete na stránke subjekty.nbs.sk.
Chráňte svoje peniaze a osobné údaje a nikdy ich neposielajte na neznáme platformy, hoci ich odporúčal finfluencer. Dajte si tiež pozor na podvodné mobilné aplikácie a webové stránky. Investovanie je vážne rozhodnutie a aj keď inšpirácia od finfluencerov môže byť užitočná, ich rady by nemali byť vaším jediným sprievodcom. Buďte obozretní a vždy si overujte fakty. V neposlednom rade investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť. V opačnom prípade môžete prísť o všetky svoje úspory a zostať na mizine.