Európska únia (EÚ) predstavila novú komplexnú stratégiu, ktorá môže výrazne ovplyvniť spôsob, akým Európania narábajú so svojimi úsporami. Netreba sa však hneď ľakať. Stratégia totiž sľubuje ohromné prínosy, predovšetkým prebudenie obrovského finančného potenciálu, ktorý v súčasnosti drieme na bežných a sporiacich účtoch. Téme sa venuje portál iStream.sk.
Namiesto toho, aby peniaze nečinne ležali na účtoch, EÚ ich chce presmerovať do produktívnejších, respektíve výnosnejších foriem investovania. Aktuálne údaje hovoria, že viac ako 70 percent finančných prostriedkov obyvateľov bloku sa nachádza na bankových kontách.
No hoci je pravda, že sú uložené bezpečne, kvôli pretrvávajúcej (a rastúcej) inflácii či nízkym úrokovým sadzbám v priebehu času strácajú svoju hodnotu. Kúpna sila úspor sa teda priebežne znižuje, keďže výnosy z vkladov často nedokážu ani len vyrovnať mieru inflácie.

Tento trend je z pohľadu dlhodobej finančnej stability obyvateľstva, ako aj z hľadiska ekonomického rozvoja, neudržateľný. Preto sa EÚ rozhodla konať – prináša zmienenú stratégiu, ktorá má pomôcť občanom efektívnejšie zhodnotiť svoje úspory.
Únia úspor a investícií
Hlavným cieľom stratégie, nazývanej Únia úspor a investícií, je zvýšiť finančné zisky občanov a zároveň posilniť ekonomiku EÚ ako takej. Blok chce motivovať jednotlivcov, aby svoje peniaze neskladovali pasívne na účtoch, ale ich presunuli do investičných nástrojov, ktoré majú vyšší výnosový potenciál.
Tým by sa súbežne uvoľnil obrovský objem kapitálu, ktorý by mohli využiť európske firmy na rozvoj svojich projektov, inovácie či expanziu. Lepšia dostupnosť kapitálu pre podniky by v konečnom dôsledku mohla priniesť viacero ďalších skvelých benefitov, vrátane nových pracovných miest, vyšších miezd, ako aj rastu životnej úrovne v celej EÚ.
EÚ cieli aj na finančnú gramotnosť
Stratégia potom kladie dôraz aj na to, aby boli investičné nástroje dostupné širšiemu spektru ľudí. Blok plánuje odstrániť bariéry, ktoré doteraz mnohých od investovania odrádzali. Patrí sem napríklad priveľká zložitosť, nedostatočná informovanosť či nízka finančná gramotnosť. Obyvatelia EÚ by sa tak mali dočkať oveľa prehľadnejších produktov, zrozumiteľnejšieho poradenstva a obecne jednoduchišemu prístupu k investičnému trhu.
Veľký dôraz sa pritom má prikladať aj vzdelávaniu občanov v oblasti financií. EÚ si uvedomuje, že bez základného porozumenia investičným možnostiam nie je možné očakávať masový presun úspor – zlepšenie finančnej gramotnosti občanov tak predstavuje kľúčový pilier celej stratégie.
Veľká zmena pre bankový sektor
A to ešte stále nie je všetko. Dôležitým komponentom novej stratégie je aj snaha o posilnenie bankovej únie v rámci EÚ, a to prostrednítvom vzniku integrovaného finančného systému, v ktorom by boli banky a kapitálové trhy lepšie prepojené. To by zabezpečilo ako rýchlejší, tak aj efektívnejší tok peňazí, a to nielen medzi občanmi a finančnými inštitúciami, ale aj investormi a firmami.
Lepšie prepojenie týchto sektorov má potenciál zvýšiť konkurencieschopnosť EÚ v globálnom meradle, prilákať nové investície a zároveň ochrániť spotrebiteľov pred finančnými krízami podobnými tým z minulosti.
Veľký dlhodobý prínos
Hoci je pravda, že zavedenie predmetnej stratégie bude vyžadovať aktívny prístup zo strany občanov, ktorí sa budú musieť naučiť lepšie pracovať so svojimi financiami, no z dlhodobého hľadiska môže priniesť ohromné výhody.

Viac investičných príležitostí, vyšší výnos z úspor a podpora ekonomického rastu. Toto sú hlavné benefity, ktoré Únia úspor a investícií sľubuje.
Ak sa podarí túto stratégiu efektívne zrealizovať, Európa sa môže posunúť smerom k modelu, v ktorom budú občania aktívne zhodnocovať svoje financie a zároveň prispievať k prosperite celého kontinentu. V čase, keď sa tradičné formy sporenia stávajú čoraz menej výhodné, je tento prístup viac než vítaný.