Google začal testovať funkciu, ktorá môže úplne zmeniť používanie internetu. Konkrétne môže zmeniť to, akým spôsobom vyhľadávame na webe. Google má dominantné postavenie na trhu v rámci vyhľadávačov, avšak už mu dýchajú na krk nové technológie.
Týmito technológiami sú schopnosti umelej inteligencie, ktorá taktiež dokáže prehľadávať web. Vlastné vyhľadávacie riešenie má OpenAI vo forme ChatGPT Search alebo spoločnosť Perplexity. Pozadu nezaostáva ani európska AI Mistral, nakoľko jej chatbot Le Chat dokáže rovnako vyhľadávať aktuálne informácie na webe. Tie potom ponúka používateľom vo forme zosumarizovaného textu spolu s odkazmi na zdrojové weby.
Google testuje AI pre vyhľadávanie
Spoločnosť Google si je vedomá tohto tlaku zo strany spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom AI. Preto aj tento technologický gigant začal testovať AI vyhľadávanie. Experimentálna verzia bola spustená v stredu 5. marca, avšak len pre vybraných používateľov. Nová verzia vyhľadávania úplne odstraňuje modré odkazy, na ktoré boli používatelia Googlu zvyknutí dlhé roky. Namiesto toho teraz Google ponúka súhrny generované umelou inteligenciou ako odpoveď na vyhľadávací dopyt používateľa. Nová funkcia dostala pomenovanie AI Mode (AI režim) a zatiaľ je prístupná len pre predplatiteľov služby Google One AI Premium.

Ako to funguje v praxi?
Používatelia, ktorí majú predplatné, si môžu funkciu odskúšať. AI režim aktivujú na stránke s výsledkami vyhľadávania výberom vyhradenej karty vedľa existujúcich možností. Funkcia je momentálne dostupná len v USA, ale časom sa rozšíri globálne. AI režim poháňa umelá inteligencia Gemini 2.0, ktorá bola podľa slov Googlu na tento účel špeciálne vyškolená. Použitie AI režimu sa hodí pri otázkach, ktoré si vyžadujú ďalšie skúmanie, porovnávanie a zdôvodňovanie.
Nový prístup zo strany Googlu umožňuje používateľom získať širšie informácie než poskytuje tradičné vyhľadávanie. Používatelia môžu pokladať aj doplňujúce otázky, aby špecifikovali to, na čo chcú dostať odpoveď. Režim AI zobrazuje podrobnejšie zhrnutia spolu s odkazmi na citované zdroje namiesto známych desiatich modrých odkazov. Používatelia majú tentoraz k dispozícii vyhľadávací panel, ktorý je určený pre doplňujúce otázky. Ak sa tento spôsob vyhľadávania osvedčí, je možné, že tradičné vyhľadávanie, aké sme poznali doteraz, definitívne skončí.