Hoci je séria Galaxy S25 na trhu len chvíľu, laickí aj zasvetenejší fanúšikovia už teraz horlivo diskutujú o tom, čo prinesie nadchádzajúca generácia vlajkových lodí, teda rad Galaxy S26. Dosť často pritom spomínajú jeden konkrétny komponent, a to procesor. Samsung pri posledných rožšíreniach zmenil stratégiu a na všetky trhy priniesol varianty vybavené špičkovým čipom Snapdragon 8 Elite. No ako to bude budúci rok?
Vyzerá to tak, že v tomto prípade sa výnimka nestane pravidlom. Viaceré nové predikcie, na ktoré upozornil server SamMobile, totiž tvrdia, že séria Galaxy S26 prinesie späť Exynos, teda vlastný čip Samsungu. Myslí si to aj jeden z overených informátorov – špecificky na sieti X napísal, že nadchádzajúce vlajkové lode poženie čipset Exynos 2600.
Samsung zrejme trápi slabá výťažnosť
Dávnejšie sa objavili správy o tom, že Samsung pracuje na zabezpeční vysokej výťažnosti pri výrobe čipu pomocou 2-nanometrového (nm) výrobného procesu. Informátor však upozornil, že napriek tomu je objem výroby Exynos 2600 tak obmedzený, že sa pravdepodobne zopakuje to, k čomu došlo pri Exynos 990.

Pre lepšie porozumenie, Exynos 990 bol použitý vo väčšine modelov Galaxy S20 a Galaxy Note20 po celom svete, s výnimkou Spojených štátov, Kanady a Číny, kde boli nasadené procesory Snapdragon.
Nateraz nie je úplne jasné, ako veľmi je výroba Exynos 2600 limitovaná. Ak však informátor odkazuje na extrémne čísla, nemožno vylúčiť, že Samsung aplikuje staré známe delenie s tým, že za „kratší koniec“ bude znovu ťahať hlavne Európa.
Prečo kratší koniec? Procesory Exynos totiž zvyčajne zaostávali za svojimi náprotivkami od Qualcommu, a to nielen v rámci čistého výkonu, ale aj v rámci energetickej efektivity.
Čo je výťažnosť čipu?
Výťažnosť v súvislosti s čipmi označuje percento vyrobených čipov, ktoré sú po výrobe plne funkčné a spĺňajú požadované technické špecifikácie.
Keď sa vyrábajú čipy, napríklad pomocou 2-nm technológie (ako v prípade Exynos 2600), na jeden veľký kus kremíka (tzv. wafer) sa naraz vytlačí veľké množstvo čipov. Často sa ale po výrobe zistí, že niektoré z týchto čipov majú chyby, napríklad mikroskopické defekty, kvôli ktorým nefungujú správne alebo majú nižší výkon. Pochopiteľne, takéto čipy sa musia vyradiť.
Ak je výťažnosť nízka (napríklad 30 percent), znamená to, že len 30 percent z celkovo vyrobených čipov je možné použiť – čo predražuje výrobu a obmedzuje počet čipov, ktoré sa dajú dodať na trh. Naopak, vysoká výťažnosť (napr. 90 percent a viac) znamená efektívnu výrobu s nižšími nákladmi.
Galaxy S26 Ultra bude znovu „unikát“
Späť ku Galaxy S26, najpravdepodobnejší scenár podľa doposiaľ známych informácií je taký, že Galaxy S26 Ultra, čiže najvyšší model z trojice, bude na všetky trhy dodávaný s novou generáciou top-end čipu Snapdragon, zatiaľ čo zvyšné kúsky – Galaxy S26 a Galaxy S26+ – môžu byť na vybraných trhoch (hlavne v Európe) poháňané novou verziou procesoru Exynos.
Je ale nutné zdôrazniť, že stále ide len o dohady a nepotvrdené informácie. Samsung zatiaľ oficiálne neoznámil, ako presne rozdelí čipy medzi jednotlivé trhy. Jasné je len to, že čip Exynos nám ešte nepovedal svoje posledné slovo.