Európsku úniu (EÚ) zrejme čakajú neľahké časy. Dôvodom sú masívne dovozné clá, ktoré plánuje uvaliť prezident Spojených štátov Donald Trump. Dosiahnuť majú až 25 percent, čo by podľa odborníkov mohlo výrazne oslabiť ekonomický rast v strednej Európe, ako aj ešte väčšmi prehĺbiť pretrvávajúce problémy v regióne. Na základe poznatkov agentúry S&P Global Ratings o tom píše denník Teraz.sk.
Agentúra pritom predpokladá, že nové obchodné bariéry negatívne nepostihnú len obchodnú výmenu medzi EÚ a Spojenými štátmi. Tvrdú ranu má utrpieť hlavne automobilový sektor v Nemecku, ktorý je úzko prepojený s ekonomikami viacerých stredoeurópskych krajín, vrátane Slovenska.

„Skrytá“ hrozba nových ciel
Trump minulý týždeň avizoval, že jeho administratíva už čoskoro predstaví zoznam európskeho tovaru, ktorý bude podliehať 25-percentnému dovoznému clu. Toto vyhlásenie si takmer okamžite vyslúžilo reakciu od Európskej komisie (EK), ktorá uviedla, že akékoľvek narušenie voľného obchodu zo strany Spojených štátov nebude ignorovať, teda že naň rýchlo a dôrazne odpovie.
S&P Global Ratings očakáva, že samotné clá budú mať na obchod EÚ a Spojenými štátmi len obmedzený dopad, keďže export do Spojených štátov nepredstavuje zásadnú časť ekonomík krajín regiónu. Upozorňuje však na zásadnejší problém, a síce nepriamy vplyv na nemecký automobilový priemysel – clá môžu spôsobiť pokles dopytu po nemeckých autách, čo by veľmi negatívne pocítili aj stredoeurópski dodávatelia.
Najviac by týmto vývojom mohli byť zasiahnuté Česko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Rumunsko, keďže vývoz strojov a dopravných zariadení do Nemecka predstavuje viac ako desatinu celkového exportu týchto krajín.
Stojí za zmienku, že stredná Európa patrí medzi najviac exportne orientované krajiny bloku. Podiel vývozu na hrubom domácom produkte (HDP) je v týchto krajinách mimoriadne vysoký, konkrétne na Slovensku dosahuje až 92 percent.
O čosi lepšie by na tom mohlo byť Poľsko. Tamojšia ekonomika je totiž menej závislá od vývozu automobilov. Taktiež má silný domáci trh a profituje z ohromných investícií zo štrukturálnych a obnovovacích fondov EÚ.
EÚ sa musí pripraviť
Podľa odhadov analytika Nicholasa Farra z Capital Economics by clá na európsky dovoz mohli znížiť hospodársky rast v strednej Európe v priemere o 0,5 percenta HDP, čo je viac, než koľko udávali pôvodné predpoklady. Takýto vývoj by mohol ešte viac spomaliť oživenie regiónu, ktorý v posledných rokoch čelil viacerým ekonomickým výzvam, vrátane vysokej inflácie po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022.
A žiaľ, to nie je všetko. Je tu ešte jedno veľké riziko, ktoré však neplynie z nastavenia Trumpovej administratívy. Plynie z opačnej strany sveta, konkrétne z Číny. Klesajúci dopyt po nemeckých automobiloch na tomto trhu môže mať ešte väčší negatívny vplyv na stredoeurópske ekonomiky ako samotné americké clá.
S&P tvrdí, že automobilky ako Volkswagen, Mercedes a BMW zaznamenávajú v Číne pokles predaja. Pre lepšie porozumenie – tržby na tomto trhu predstavujú približne tretinu celkového odbytu. V Spojených štátoch je to „len“ okolo 10 až 15 percent.

Slabší hospodársky rast v strednej Európe by mohol taktiež prehĺbiť existujúce fiškálne problémy krajín regiónu, na ktoré S&P upozorňuje už dlhšiu dobu. EK si to riadne uvedomuje, preto už zahájila disciplinárne konanie voči siedmim členským štátom, ktoré v minulom roku zaznamenali nadmerné fiškálne deficity. Áno, na tomto zozname je aj Slovensko.
Rizík pre Slovensko, ktoré sa spájajú s plánovanými 25-percentnými clami, je však oveľa viac. Podrobnejšie sme sa im venovali v samostatnom článku, ktoré nájdete na tomto odkaze.