Čínsky gigant Alibaba predstavil nový model umelej inteligencie. Od konkurencie sa odlišuje zásadným spôsobom. Táto AI dokáže rozpoznávať emócie a pre používateľov je dostupná úplne bezplatne.
Umelá inteligencia je oblasť, ktorá neustále napreduje, a tak sa technologickí giganti predbiehajú v tom, kto prinesie lákavejšie funkcie. Do boja na poli AI teraz vyrazila aj spoločnosť Alibaba. Ako uvádza portál denníka Pravda, Alibaba predstavila nový model AI s označením R1-Omni. Ten dokáže analyzovať výrazy tváre, gestá a okolité prostredie. Vďaka tomu dokáže odhadnúť, ako sa človek cíti.
Alibaba predstavila AI, ktorá rozpozná emócie
Nový model umelej inteligencie by mohol priniesť revolúciu do interakcie medzi AI a človekom. Pre interpretovanie ľudských emócií využíva R1-Omni video. Na jednej strane je to významný posun vpred ako komunikovať s AI. Na druhej strane to otvára aj otázku bezpečnosti. Okrem mikrofónu bude musieť používateľ povoliť aj používanie kamery, pričom AI bude snímať samotného používateľa aj jeho okolie. Každopádne, táto schopnosť AI otvára nové možnosti k prepracovanejším technológiám. Umelá inteligencia má k dispozícii širší kontext a pri komunikácii s používateľom nielenže rozumie, čo jej hovorí, ale navyše aj vie, ako sa používateľ cíti. Od komunikácie prostredníctvom zadávania textu alebo cez hlasový vstup sa tak postupne prechádza na komunikáciu, do ktorej sa zapája aj video.
Konkurencia pre ChatGPT alebo Gemini?
K najznámejšiemu modelu patrí ChatGPT od OpenAI, prípadne Gemini, za ktorou stojí spoločnosť Google. Napríklad ChatGPT dokáže rozpoznať sarkazmus, iróniu alebo emočný podtón v texte. Umelej inteligencii ale chýbajú komplexnejšie údaje, akými je výraz tváre alebo gestá používateľa. Alibaba preto prichádza na trh s vlastným riešením. Pri prezentácii dokázal model R1-Omni analyzovať videozáznam a identifikoval emócie používateľa. Dokonca vedel opísať jeho okolie aj odev, ktorý mal na sebe. Ako uvádza portál denníka Pravda, tento model je vylepšenou verziou predchádzajúceho modeli HumanOmni.
Treba dodať, že Alibaba v tomto smere nie je úplným priekopníkom, pretože podobná technológia už existuje. Napríklad automobilka Tesla využíva AI na detekciu ospalých vodičov. Alibaba však svoj projekt ponúka ako open-source a ktokoľvek si môže túto AI bezplatne stiahnuť. Konkurencia je však silná nielen globálne, ale aj v domovskej Číne. Tam aktuálne dominuje trhu DeepSeek. Spoločnosti Alibaba ale môže pomôcť nedávne partnerstvo s kalifornským gigantom Apple. Vďaka tomuto partnerstvu môže Apple dodávať svoju AI do iPhonov, ktoré sa predávajú na čínskom trhu.
Čo nás čaká v budúcnosti?
Model R1-Omni je v začiatkoch svojho vývoja, a preto zatiaľ nedokáže reagovať na emócie v reálnom čase. Jeho schopnosti sú aj napriek tomu prelomové. Alibaba môže ukázať smer, akým sa bude v budúcnosti AI uberať. Generálny riaditeľ Alibaby Eddie Wu sa vyjadril, že cieľom spoločnosti je vytvoriť umelú všeobecnú inteligenciu (AGI). Pôjde o AI, ktorá rozumie svetu podobne ako človek. Rozdiely medzi AI a ľuďmi tak budú ešte menšie než doteraz.