Vyzerá to tak, že Slováci by si mali na rastúce ceny postupne začať zvykať, a to nielen pri bežných tovaroch a službách, ale aj energiách. Ako upozorňuje denník Teraz.sk, ceny zemného plynu a elektrickej energie v minulom týždni dosiahli nové ročné maximá. Koho sa toto zdražovanie dotkne najviac?
Zatiaľ čo cena plynu sa v porovnaní s koncom januára zvýšila o 4,6 percenta, elektrina v rovnakom období zdražela o 1,6 percenta. Odborníci tento vývoj pripisujú chladnému počasiu a problémom s dodávkami plynu na Ukrajine, ktorá začala nakupovať túto surovinu na európskom trhu, čím sa zvýšil dopyt.
Hrozivé zdražovanie energií
Na pražskej burze PXE sa elektrina s dodaním v roku 2026 predávala v piatok 7. februára za 112,45 eura jednu megawatthodinu (MWh). Pre porovnanie, v predchádzajúcom týždni sa elektrina obchodovala za 110,65 eura za MWh, začiatkom roka len za 105,46 eura za MWh. Čo sa týka medziročného porovnania, elektrina je oproti februáru 2024 drahšia zhruba o tretinu.
A žiaľ, plyn je na tom ešte horšie. Cena na holandskom virtuálnom uzle TTF, ktorý je hlavným referenčným trhom pre európske ceny plynu, sa za uplynulý týždeň rapídne zvýšila. Plyn s dodaním v nasledujúcom mesiaci sa 7. februára obchodoval za 55,723 eura za MWh, čo predstavuje medziročný nárast až o 68,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu týždňu ide o nárast o 4,6 percenta, zatiaľ čo od začiatku roka činí nárast 10,2 percenta.
Cena zemného plynu a elektriny spolu úzko súvisia, pretože plynové elektrárne vyrábajú značnú časť elektrickej energie.
Pocítia to všetci
Pokiaľ ide o dopady na spotrebiteľov, tie sa neprejavia okamžite. Domácnosti si nateraz môžu vydýchnuť, nakoľko vláda zatropovala ceny energií. Tie tak v krátkodobom horizonte zostávajú stabilné.
A čo podniky? Pokiaľ nemajú dlhodobé zmluvy na dodávky energií, zdražovanie pocítia okamžite. Samozrejme, vyššie náklady sa postupne premietnu do cien výrobkov a služieb, čo znamená, že aktuálny vývoj predsa len v určitej miere pocítia aj bežní ľudia.
Taktiež si dovolíme upozorniť na náš nedávny článok, v ktorom sme vás informovali, že štát plánuje ukončiť plošné dotovanie cien energií, čo povedie k ich výraznému zdraženiu.
Črtá sa prechod k modelu, pri ktorom budú dotácie z verejných zdrojov cielené len na oblasti, kde je možné ich ekonomicky, zdravotne alebo inak relevantne opodstatniť. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR deklarovalo, že od januára 2026 sa plošná subvencia nahradí adresnou pomocou, ktorá sa má poskytovať na základe jasne stanovených kritérií.
Nákladné plošné kompenzácie cien energií sú v poslednom období predmetom diskusií aj na úrovni hospodárskych a sociálnych partnerov. Priemyselné združenia upozorňujú, že takéto prerozdeľovanie môže byť neefektívne a zaťažuje verejné financie, najmä ak značná časť príjemcov štátnej pomoci v skutočnosti núdzu nepociťuje.
Ministerstvo práce chce postupne zavádzať detailnejší model pomoci, najmä pre ľudí vychovávajúcich deti v jednom rodičovskom zväzku alebo pre domácnosti s nízkym príjmom. Podobné opatrenia majú jednak zmierniť finančnú záťaž tým, ktorí ju najviac pociťujú, a zároveň ochrániť štátny rozpočet pred neprimeranými výdavkami.
O koľko si priplatíme? Žiaľ, na túto otázku nateraz nemožno jednoznačne odpovedať. Je ale dosť možné, že pokiaľ skutočne dôjde k zrušeniu plošnej pomoci, pričom zotrvá rastúci trend v rámci cien energií, faktúry bežným domácnostiam (ktoré nebudú mať nárok na adresnú pomoc) stúpnu o desiatky percent.