WhatsApp je v hľadáčiku Európskej únie. Podľa EÚ ide o príliš veľkú platformu, a preto má čeliť prísnejšej regulácii. Ako uvádza portál The Vrege na základe správy z agentúry Bloomberg, používatelia veľkých online platforiem, ktoré pôsobia na území EÚ, získajú špecifické práva. Tie sa budú týkať používania ich údajov.
Platforma WhatsApp, za ktorou stojí spoločnosť Meta, má v rámci EÚ ale aj po celom svete toľko používateľov, že je možné ju označiť za VLOP (veľmi veľkú online platformu). Preto podľa zákona EÚ o digitálnych službách (DSA) bude v regióne podliehať prísnejším predpisom.
WhatsApp zmenil pravidlá na podnet EÚ
DSA prideľuje status VLOP akejkoľvek online službe, ktoré má viac ako 45 miliónov používateľov. WhatsApp túto hranicu pokoril minulý rok, ako sa vyjadril pre Bloomberg európsky komisár Thomas Regnier. V oznámení zo 14. februára tohto roka Meta uviedla, že za posledných 6 mesiacov minulého roka mala v priemere okolo 46,8 milióna aktívny používateľov mesačne. WhatsApp preto nedávno aktualizoval svoje zásady týkajúce sa ochrany osobných údajov. Pridal tiež nové informácie o spracovaní údajov, ktorú sú v súlade s regulačnými povinnosťami v rámci DSA.
Väčšie práva pre používateľov
Spoločnosti, ktoré EÚ označí ako VLOP, sú povinné poskytnúť svojim používateľom dodatočné funkcie. Napríklad musia mať možnosť nahlásiť nelegálny tovar, služby alebo obsah. Spoločnostiam pribúda aj dôležitá povinnosť, a to zabrániť takýmto nelegálnym príspevkom, respektíve ich odstrániť. DSA tiež prísne kontroluje, aké informácie môžu spoločnosti použiť na cielenú reklamu. Prísnejšie obmedzenia sa týkajú reklám, ktoré sú určené deťom.
Akú majú výhodu obyvatelia EÚ? Európski používatelia platforiem označených ako VLOP majú nárok na väčšiu kontrolu nad tým, ako sa používajú ich údaje. Takisto musia mať možnosť odmietnuť napríklad systémy odporúčaní či odstrániť svoj profil z platformy. Facebook a Instagram, ktoré rovnako patria do portfólia spoločnosti Meta, sú taktiež v kategórii VLOP.