Zdá sa, že vodíkové autá čaká temná budúcnosť, hoci mnohí do nich vkladali nádeje a vnímali ich ako ekologickejšiu alternatívu k autám so spaľovacími motormi. Celosvetové predaje áut na vodík sú však takmer na nule, čo naznačuje, že motoristi o ne nemajú záujem.
Ako uvádza portál Elektrickevozy.cz, vodíkové autá čelia existenčnej kríze, pretože klesajú ich predaje a navyše chýba dostatočne rozvinutá infraštruktúra. V tomto smere sa lepšie darí elektromobilom, ktoré vodíkové autá porážajú na viacerých frontoch.
Vodíkovým autám sa nedarí
Do vodíkových áut sa vkladali veľké nádeje a mali byť jednou z možných alternatív, ako minimalizovať emisie. Do vývoja vodíkových áut investovali aj veľké automobilky, napríklad Toyota alebo Hyundai, avšak predaje ukazujú, že o ne nie je veľké záujem. Podľa serveru Hydrogeninsight predala Toyota v uplynulom roku len 1 778 vozidiel na vodíkové palivové články (FCEV). To predstavuje medziročný pokles o 55,8 percenta.
Najhoršie na tom boli trhy mimo Japonska. Vo svojej domovine sa Toyote podarilo predať od januára do novembra 2024 len 661 vozidiel. Hoci ide o nízke číslo, v globálnom merítku sú na tom ostatné trhy ešte horšie. Vo všetkých ostatných krajinách, kde Toyota predáva vodíkové autá, sa ich predalo len 1 041, čo predstavuje pokles oproti roku 2023 až o 69 percent. Mesačné štatistiky sú taktiež neúprosné. Toyota má v Japonsku problém predať aspoň sto vodíkových áut mesačne.
Slovensko nemá infraštruktúru
Podobný trend, aký je na svetom trhu, sa odráža aj na tom našom domácom. Slovensko, žiaľ, nemá vybudovanú vhodnú infraštruktúru a ponuka vodíkový áut je u nás taktiež obmedzená. Prvým oficiálne predávaným vodíkovým autom na našom trhu je Toyota Mirai, ktorá bola uvedená v roku 2021.
Čo sa týka infraštruktúry pre vodíkové vozidlá, na Slovensku sú v štádiu rozvoja, pričom v roku 2022 bola v bratislavskom Vlčom hrdle otvorená prvá vodíková čerpacia stanica spoločnosťou Messer Tatragas. Táto stanica je dostupná aj pre verejnosť, avšak tankovanie je komplikované, pretože je nutné sa objednať tri dni vopred. V čase otvorenia stanice sa cena vodíka pohybovala okolo 21,60 eura za kilogram.
Výhody vodíkových áut
Vodíkové autá sú podobne ako elektromobily ekologickejšou alternatívou k autám so spaľovacími motormi. Autá na vodík majú oproti plne elektrickým vozidlám niekoľko výhod. Tou najväčšou je rýchle tankovanie, pretože plnú nádrž môže mať už za 3 až 5 minút, čo je podobný čas ako pri bežných palivách. Pri elektromobiloch sa nabíjanie ráta v desiatkach minút, prípadne trvá niekoľko hodín v závislosti od výkonu nabíjačky.
Vodíkové autá majú spravidla dlhší dojazd na jedno natankovanie a ten sa pohybuje okolo 500 až 700 kilometrov. Väčšina bežných elektromobilov ponúka dojazd 300 až 500 kilometrov, avšak často sú tieto údaje iba na papieri a reálne elektromobil prejde menej. Dojazd elektrických áut klesá najmä v zime alebo pri vyššom zaťažení.
K ďalším výhodám vodíkových áut patrí nižšia hmotnosť, pretože v útrobách vozidla sa neukrýva ťažká batéria. To môže mať pozitívny vplyv na jazdné vlastnosti auta a jeho spotrebu. Tieto autá sú menej zaťažujúce pre elektrickú sieť, pretože nepotrebujú elektrické nabíjačky, a tak nezvyšujú dopyt po elektrickej energii. Vodíkové autá majú oproti elektromobilom stálejší výkon aj v zime.
Koniec vodíkových áut?
Hoci majú vodíkové autá niekoľko výhod oproti elektrickým autám, zatiaľ sa na trhu výraznejšie nepresadili. Dôvodom je zlá infraštruktúra, pretože je vybudovaný len veľmi malý počet vodíkových čerpacích staníc. Obmedzujúcim faktorom je aj vyššia cena, lebo technológia výroby takýchto áut je drahšia. Sporná je tiež efektivita výroby vodíka, nakoľko veľká časť vodíka sa vyrába zo zemného plynu, čo znižuje ekologické výhody.
Vodíkové autá majú veľký potenciál, no kým nebude vybudovaná dostatočná infraštruktúra, nemajú šancu presadiť sa na trhu s automobilmi. Niektorí odborníci na motorizmus si myslia, že vodíkové autá majú potenciál najmä v nákladnej doprave a verejnej doprave (autobusy, vlaky, kamióny a pod.). Zatiaľ však v rámci ekologickejšej alternatívy k spaľovákom jednoznačne kraľujú elektromobily a to vďaka nižším nákladom na prevádzku aj lepšej dostupnosti elektrických nabíjačiek.