Nezodpovedných vodičov čakajú vyššie sankcie a pokuta sa môže vyšplhať až 5-tisíc eur. Polícia tak chce zabezpečiť na cestách vyššiu bezpečnosť. O aký priestupok ide? Nesúvisí priamo s jazdu, avšak napriek tomu sa toto na slovenských cestách deje veľmi často.
Mnohí Slováci zanedbávajú povinné zmluvné poistenie (PZP) motorového vozidla a pri nehodách potom vzniká problém. Informovali sme vás, že v uplynulom roku po slovenských cestách jazdilo viac ako 300-tisíc áut bez povinného zmluvného poistenia. Aj preto musel štát pristúpiť k prísnejším postihom.
Vyššie pokuty pre autá bez PZP
Vodiči by nemali ignorovať povinnosť, pretože v prípade, že ich zastaví policajná hliadka, ktorá zistí, že PZP nemajú, môžu si siahnuť poriadne hlboko do peňaženky. Pokuty začínajú na sume 50 eur, ale môžu sa vyšplhať až na 5-tisíc eur. Nakoľko úrady nevedeli efektívne vymáhať pokuty od vodičov, ktorí si nesplnili povinnosť, prišli tvrdšie sankcie. Ako uvádza motoristický portál Autoviny.sk, predtým sa pokuty pohybovali skôr v dolných hraniciach a vodičov nemotivovali, aby si zabezpečili povinné zmluvné poistenie vozidla. Pokuty začínali na 16 eurách a maximum bolo na úrovni 3300 eur. Pretože sa situácia s nezodpovednými vodičmi nelepší, štát si dá na týchto motoristov väčší pozor.
Problémy pri dopravnej nehode
Vodiči si neuvedomujú, že svojim konaním poškodia aj ostatných, ktorí jazdia na cestách. Problém nastáva pri dopravnej nehode. Ak ju spôsobí auto bez PZP, je otázkou, kto zaplatí spôsobnú škodu. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP) na takéto situácie slúži garančný fond. Ak teda spôsobí škodu auto, ktoré nemá PZP, od majiteľa sa bude vymáhať škoda. SKP ďalej uvádza, že mať platné PZP je vyjadrením rešpektu a empatie a nielen zákonnou povinnosťou.
Postačia vyššie pokuty?
Je otázne, či vyššie pokuty motivujú vodičov, aby uzatvorili PZP. Vhodnejšie by bolo zaviesť efektívny systém kontroly, ktorý by automaticky označil autá bez PZP. Následne by potom štát mohol majiteľom nepoistených áut poslať pokutu, napríklad poštou. Aktuálne vymáhanie pokút je totižto zdĺhavé a mnohokrát komplikované. Niekedy prejdú dva až tri roky, kým úrad od previnilca vymôže pokutu. Je samozrejmé, že počas dopravných kontrol polícia nemôže preveriť každé auto, a preto musia vodiči rátať s tým, že po našich cestách jazdia tisícky áut bez povinného zmluvného poistenia.