Webový prehliadač Google Chrome patrí k najpoužívanejším na svete. Jeho globálny trhový podiel sa pohybuje okolo 65 percent. Napriek tomu, že ide o masívne používaný prehliadač, mnoho jeho používateľov ignoruje dôležitú funkciu. Táto funkcia dokáže zabezpečiť vyššiu mieru ochrany v online prostredí. Na tému upozornil portál CyberNews.
Spoločnosť Google uviedla, že viac ako miliarda používateľov používa v prehliadači Chrome režim rozšírenej ochrany. Tento režim poskytuje ochranu pred online hrozbami v reálnom čase a je podporovaný umelou inteligenciou. Avšak, takmer 2,5 miliardy ďalších používateľov túto funkciu ignoruje a nepovolilo ju.
Režim rozšírenej ochrany v Chrome
Google Chrome je dominantný prehliadač a odhaduje sa, že po celom svete ho používa okolo 3,45 miliárd používateľov. Pokročilú funkciu ochranu Google zaviedol už v roku 2020, ale väčšina používateľov o nej netuší alebo ju jednoducho len ignoruje. Google uvádza, že vďaka režimu rozšírenej ochrany je používateľ lepšie chránený pred phishingom, online podvodmi, sociálnym inžinierstvom aj malvérom. Tento režim je učenejší než bežné nastavenie a dokáže ochrániť používateľov v dvojnásobnej miere.
Režim rozšírenej ochrany varuje pred nebezpečnými stránkami, vykonáva hĺbkové kontroly podozrivých sťahovaní alebo upozorňuje na prelomenie hesla, prípadne na únik údajov a taktiež chráni pred nebezpečnými rozšíreniami. Dôvodom, prečo ho niektorí používatelia nezapnú, môže byť to, že sa boja o svoje súkromie a údaje nechcú zdieľať so samotným Googlom. Funkcia totižto pre správne fungovanie potrebuje, aby ste jej povolili odosielať adresy navštívených webových stránok, vzorky obsahu stránok, stiahnuté súbory, aktivitu rozšírení a systémové informácie. Toto všetko sa odosiela Googlu, aby mohol skontrolovať potenciálne škodlivý obsah.
Funkciu poháňa pokročilá AI
Ako informuje Google, po zapnutí tejto dodatočnej ochrany, ktorú získate, veľká časť pochádza z pokročilých modelov umelej inteligencie a strojového učenia. AI bola navrhnutá tak, aby rozpoznala nebezpečné URL adresy, ktoré sú zapojené do známych techník phishingu, sociálneho inžinierstva a podvodov. Modely sú trénované tak, aby dokázali rozlíšiť medzi legitímnymi a škodlivými webovými stránkami a to na základe príkladov z reálneho sveta. Technologický gigant zároveň uistil, že súkromie používateľov je chránené a prenášané údaje sú anonymizované. Doplnil, že ak je to možné, používajú sa iba na bezpečnostné účely a uchovávajú sa iba dovtedy, pokiaľ je to potrebné.
Ako zapnúť funkciu?
Otvorte Nastavenia v prehliadači Chrome a prejdite na záložku Ochrana súkromia a zabezpečenie, potom vyberte položku Zabezpečenie a napokon kliknite na Rozšírená ochrana. Teraz ste chránení pred online hrozbami vo väčšej miere, než keď používate štandardný režim. Google dopĺňa, že keď sa do prehliadača prihlásite, tieto údaje sú pripojené k vášmu účtu Google, aby vás chránili v službách Googlu (napríklad zvýšenie ochrany v Gmaile po bezpečnostnom incidente). Zároveň uvádza, že zapnutie rozšírenej ochrany nemá zásadný vplyv na rýchlosť prehliadača, avšak mierne spomalenie môžete pocítiť.