Európska únia zavádza opatrenia, ktoré nie sú všetkými prijímané s nadšením. Jedným z týchto oparení je obalová revolúcia. Hoci má EÚ za cieľ znížiť množstvo odpadu a minimalizovať plastové obaly, obchodníci si myslia, že to povedie k zdražovaniu potravín.
Celú Európsku úniu, vrátane Slovenska, čaká takzvaná obalová revolúcia, kvôli ktorej skončia mikroténové vrecká a tiež plastové obaly na ovocí alebo zelenine. Nariadenie, ktoré obchodníkom prikazuje používať recyklovateľné obaly, však môže mať negatívny dopad na spotrebiteľov. Odborníci očakávajú, že kvôli obalom pôjde cena potravín hore.
Drahšie potraviny kvôli obalom
Ako uvádza spravodajský portál CNN Prima News, do roku 2030 musia byť všetky obaly recyklovateľné a o päť rokov neskôr už aj recyklované. Pre obchodníkov to znamená dodatočné investície, ktoré si budú chcieť niekde vykompenzovať. Najpravdepodobnejšie preto je, že túto kompenzáciu zaplatia zákazníci v obchodoch. Predseda predstavenstva Asociácie českého tradičného obchodu Pavel Březina pre CNN Prima News uviedol: „Predstavte si, že máte predajnú plochu, kde máte tovar a možno by bolo potrebné vytvoriť ešte jednu na to, aby ste tam mohli odkladať potom napríklad tie obalové materiály, je to komplikácia v rámci logistiky, v rámci priestoru.“ Podobe ako v susednom Česku na tom budú aj slovenskí obchodníci.
Ako sme vás nedávno informovali, od roku 2030 sa zakážu v obchodoch aj mikroténové vrecká. Tie sa často používajú na balenie ovocia, zeleniny alebo pečiva. Obchodníci ich musia nahradiť inými alternatívami, ktoré sú prívetivejšie pre životné prostredie. V hre sú napríklad opakovane použiteľné obaly, kompostovateľné vrecká, prípadne to, že sa plastové vrecká spoplatnia.
Tieto nové nariadenia zo strany EÚ sa dotknú aj jednorázových obalov ovocia, zeleniny, prípadne ďalších potravín. Konkrétne pôjde o potraviny do jedného a pol kilogramu váhy. Na pultoch obchodov tak už neuvidíte napríklad uhorky alebo paradajky v plastovom obale. Portál uvádza, že uhorka v obale vydrží až dva týždne, zatiaľ čo tá bez obalu len štyri až päť dní. Obchodníci preto očakávajú, že sa zvýši potravinový odpad.
Nariadenia EÚ, ktoré idú proti sebe
Prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáš Prouza povedal pre CNN Prima News, že nariadenia EÚ idú často proti sebe. Jedno európske nariadenie chce „znižovať obaly“, iné nariadenie zas hovorí o znižovaní potravinového odpadu, čo je v praxi v rozpore. Ako doplnil ekonóm Štěpán Křeček: „Každé ďalšie ekologické opatrenia sú stále menej efektívne a pritom stále nákladnejšie.“ Vzhľadom na to, že Slovensko je súčasťou Európskej únie a tieto nariadenia schválili europoslanci aj jednotlivé členské štáty, k výraznej zmene smernice zrejme nedôjde. Slováci by sa tak po roku 2030 mali pripraviť na to, že cena potravín bude opäť o niečo vyššie a to kvôli novej obalovej politike.