Väčšina vodičov pri kúpe ojazdeného auta pozerá na počet najazdených kilometrov. Tento parameter je síce dôležitý, ale nie je jediný, ktorý by ste mali sledovať. Prezradíme vám, na čo si treba dať pred kúpou pozor.
Ako uvádza motoristický portál Autoviny.sk, okrem najazdených kilometrov sa vodiči zaujímajú aj o vek vozidla. Myslia si, že novšie auto je automaticky v lepšom technickom stave a že auto, ktoré má najazdených menej kilometrov, je zas menej opotrebované. Realita je však trocha iná a pri kúpe treba brať ohľad na viacero faktorov.
Počet najazdených kilometrov
Podľa odborníkov na autá nie je dôležitý len samotný počet najazdených kilometrov, ale aj to, akým spôsobom vodič jazdil. Napríklad, či sa auto používalo prevažne na diaľnici alebo či slúžilo na každodenné kratšie jazdy po meste a okolí. V prvom prípade sa vodič môže tešiť, pretože stabilná rýchlosť, ktorá sa dosahuje na diaľnici, znamená pre auto menšie opotrebovanie. Pri mestských jazdách treba rátať s väčším opotrebovaním a týka sa to najmä komponentov ako sú brzdy, spojka či prevodovka.
Dôležité je tiež vedieť, či malo auto viacerých majiteľov, pretože každý vodič má iný štýl jazdy a rôzne svedomito alebo nesvedomito pristupuje k údržbe auta. Nemenej dôležitým faktorom pred kúpou ojazdeného auta je zistiť, či má majiteľ k dispozícii servisnú históriu vozidla. Ak táto história chýba, môže to byť varovný signál, že sa treba poobzerať radšej po inom aute. Ako sme naznačili, číslo na tachometri je len jeden údaje, ale dôležité sú aj všetky ostatné okolnosti.
![auto, peniaze, automobilka](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/11/auto-peniaze.jpg)
Rozhodovanie na základe veku auta
Novšie vozidlá spravidla disponujú vyspelejšou technológiou a vodičovi zabezpečia aj vyššiu bezpečnosť a nižšiu spotrebu. Ak ale bolo staršie auto správne udržiavané, aj to vám poskytne istú dávku komfortu. Priemerný vek vozidiel na slovenských cestách sa pohybuje okolo 15 rokov a ide o autá, ktoré naďalej dobre slúžia a majiteľa vždy spoľahlivo dovezú tam, kam sa potrebuje dopraviť. Okrem veku vozidla je dôležité najmä to, ako sa oň predchádzajúci majitelia starali a či bolo auto pravidelne servisované.
Trvajte na servisnej histórii
Pred kúpou ojazdeného vozidla by ste sa mali oboznámiť s jeho servisnou históriou. Ak majiteľovi tieto údaje chýbajú, môže to naznačovať, že kúpa tohto auta nebude tou správnou voľbou. Bez ohľadu na to, koľko má auto rokov alebo najazdených kilometrov, servisná história ostáva pri rozhodovaní v popredí. Auto, ktoré malo pravidelnú údržbu, má väčšiu šancu na dlhú životnosť než auto, ktoré na servis takmer vôbec nechodilo. V prípade, že sa neviete rozhodnúť, ideálne je dať auto skontrolovať mechanikovi, ktorý odhalí aj chyby, ktoré nie sú viditeľné na prvý pohľad.
Dajte prednosť spoľahlivým autám
Niektoré značky sú známe tým, že ich vozidlá slúžia majiteľom desiatky rokov. K takzvaným nesmrteľným autám patria napríklad Toyota alebo Honda, ktoré sú známe svojou spoľahlivosťou. Potvrdzujú to údaje majiteľov áut, ale aj servisných technikov. Podľa portálu Autoviny.sk však dokážu prekvapiť aj iné značky, napríklad Fiat, ktorý je pri dobrej údržbe takmer nezničiteľný. Dôležité je zamerať sa na konkrétny model a nielen všeobecne na značku. Navigátorom v tom, aké auto si vybrať, vám môžu byť online fóra, kde získate informácie priamo od majiteľov áut. Poobzerať sa môžete aj po rebríčkoch spoľahlivosti, ktoré zostavili odborníci.
Ako vybrať ojazdené auto?
Pred kúpou ojazdeného auta sledujte všetky dôležité parametre. K nim patrí vek vozidla, počet najazdených kilometrov aj preukázateľná servisná história vozidla. Ideálne je brať do úvahy všetky tieto tri parametre, lebo ako sme naznačili, okrem počtu najazdených kilometrov je rozhodujúci aj servis. Staršie auto teda nemusí byť automaticky zlou voľbou, pokiaľ má dobrý technický stav. Vyhnúť by ste sa mali až podozrivo lacným ponukám či autám s nerealisticky nízkym počtom najazdených kilometrov.