Vôbec neplatí, že falšovatelia peňazí sa zameriavajú len na bankovky, ktoré majú vyššiu nominálnu hodnotu. Na Slovensku parí k najviac falšovanej dvojeurová minca. Téme sa venoval spravodajský portál STVR.
Aj Slovenskom kolujú falošné mince alebo bankovky, a preto je možné, že jeden z týchto falzifikátov sa dostane aj do vašich rúk. Hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer povedal v relácii Peniaze, že NBS zachytí v priemere okolo 5-tisíc kusov falošných bankoviek a mincí. Ich hodnota sa pohybuje približne od 100 do 200-tisíc eur.
Častejšie sa falšujú mince
Podľa NBS sa častejšie falšujú mince než papierové bankovky, a preto mnohých občanov ani nenapadne skontrolovať si, či sa im do rúk náhodou nedostala falošná minca. Najčastejšie sa falšujú dvojerové mince, ktoré tvoria až 98 percent všetkých falošných mincí. Zvyšné tvoria jednoeurové, prípadne 50 centové mince. Pri bankovkách sa najčastejšie falšuje 50 eur. Ako uviedol Majer, rozpoznať falošnú mincu od pravej je pomerne jednoduché. Stačí mať doma magnet a ním odskúšať pravosť mince. Falošná minca totižto nebude mať žiadne magnetické pole. Treba si všímať aj ďalšie znaky, napríklad, či je minca kvalitne vyrezaná a či má vrúbky na okrajoch.
Podozrivé mince vráťte
Ak sa vám dostala do rúk podozrivá minca alebo bankovka, máte niekoľko možností, ako túto situáciu riešiť. Môžete ju zaniesť priamo do sídla NBS v Bratislave, prípadne do niektorej z expozitúr v rámci celého Slovenska. Do úvahy pripadajú aj ďalšie možnosti, a síce zaniesť falošné peniaze do jednej z komerčných bánk alebo na políciu.
Nakoľko falzifikáty môže ako jediný orgán skúmať práve NBS, polícia túto bankovku aj tak odošle do Národnej banky Slovenska. Hovorca NBS Majer dodal, že občania by sa nemali báť odovzdávať podozrivé mince alebo bankovky. Ak sa s takouto bankovkou pokúsite zaplatiť, bankovku vám zoberú bez náhrady. V prípade, že falošné bankovky a mince neuvediete do obehu a nebudete sa s nimi snažiť platiť, žiaden postih vám nehrozí.
Trestný zákon pozná v tejto súvislosti niekoľko stupňov a podľa slov hovorcu je trestným činom už len to, že takéto falošné bankovky alebo mince uchovávate doma a nenahlásite ich príslušným orgánom. Horšie môžete dopadnúť, ak sa s falošnými peniazmi pokúsite zaplatiť, pričom najzávažnejším trestným činom je, ak falošné bankovky alebo mince vyrábate. Trestné sadzby sú rôzne a pohybujú sa od 1 do 12 rokov väzenia.