Štát sa v tomto roku snaží ušetriť takmer všade, kde to ide. A žiaľ, veľká časť tohto úsilia pripadla na plecia občanov v podobe vyšších či nových daní, okresaných príspevkov a všeobecného zdražovania. Dôchodcovia by však na tom mali byť o čosi lepšie, a to aj vďaka štedrým trinástym dôchodkom.
No ako píše server oPeniazoch.sk, rast dôchodkov, vyšší počet poberateľov, ako aj zavedenie trinástych dôchodkov, spôsobilo, že štát musí na dôchodkový systém vynakladať čoraz viac financií. V roku 2024 výdavky na dôchodky presiahli 12,6-miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 22,4 percenta. Sociálna poisťovňa tak na vyplácanie dôchodkov potrebuje stále väčšiu podporu od štátu.
Štát pritom vypláca hneď niekoľko typov dôchodku, vrátane starobného, predčasného, invalidného, vdovského, vdoveckého a sirotského. V roku 2023 k nim pribudol ešte trinásty dôchodok.
![peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH, štát](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/10/peniaze-euro-tb-2.jpg)
Míňajú sa obrovské sumy
Ako sme spomenuli, sociálna poisťovňa na tieto dávky vlani minula 12,63-miliardy eur, pričom v roku 2023 to bolo 10,319-miliardy eur. Najvýraznejší vplyv na tento nárast malo práve zavedenie trinástych dôchodkov, ktoré nahradili predchádzajúcu sociálnu dávku. Na ich vyplatenie išlo v závere roka 823-miliónov eur.
Porovnanie výdavkov za posledné roky ukazuje, že náklady na dôchodky priebežne rastú, a to celkom prudkým tempom:
- 2020: 7,8-miliardy eur
- 2021: 8-miliárd eur
- 2022: 8,3-miliardy eur
- 2023: 10,3-miliardy eur
- 2024: 12,6-miliardy eur
Za päť rokov sa teda výdavky na dôchodky zvýšili o takmer 4,8-miliardy eur (62 percent), pričom najvýraznejší nárast nastal v rokoch 2023 a 2024.
Z čoho štát vypláca dôchodky?
Vyplácanie dôchodkov je financované priebežným systémom, v ktorom sa využívajú odvody pracujúcich – zamestnancov, živnostníkov a zamestnávateľov.
Časť týchto odvodov smeruje do druhého piliera, no ani zvyšné prostriedky nestačia na pokrytie všetkých dôchodkových nákladov. Preto Sociálna poisťovňa čoraz viac závisí od finančnej podpory štátu. V minulom roku obdržala štátne transfery v hodnote 2,7-miliardy eur, pričom vzhľadom na nepriaznivý demografický vývoj sa očakáva, že potreba štátnej podpory bude v nasledujúcich rokoch naďalej rásť.
Pokiaľ ide o vyplácanie dôchodkov v tomto roku, podľa schváleného štátneho rozpočtu bude podpora pre Sociálnu poisťovňu ešte vyššia – vláda plánuje vyčleniť 2,75-miliardy eur. Stojí za zmienku, že časť týchto peňazí už bola poisťovni poskytnutá, a to v januári, kedy obdržala príspevok vo výške 200-miliónov eur.
![Peniaze, príspevok](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/05/peniaze-euro-tb-1-.jpg)
Ktoré dôchodky stoja štát najviac?
Podľa známych údajov smeruje najväčšia časť výdavkov Sociálnej poisťovne na vyplácanie starobných dôchodkov. Vlani na ne bolo vyplatených 9,2-miliardy eur, vrátane rodičovských dôchodkov.
Veľmi drahé sú potom aj invalidné dôchodky, trináste dôchodky a vdovské dôchodky:
- Invalidné dôchodky: 1,1-miliardy eur
- Vdovské dôchodky: 861-miliónov eur
- Vdovecké dôchodky: 115-miliónov eur
- Sirotské dôchodky: 55-miliónov eur
- Predčasné dôchodky: 461-miliónov eur
- Trináste dôchodky: 823-miliónov eur
Čo to znamená?
Financovanie dôchodkov sa tak pre štát stáva čoraz väčšou výzvou. Vláda zatiaľ garantuje platobnú schopnosť Sociálnej poisťovne, takže súčasní dôchodcovia sa o svoje dávky nemusia obávať.
Avšak rastúce výdavky môžu v budúcnosti vyvolať otázky o udržateľnosti súčasného systému a potenciálnu potrebu reformy dôchodkového systému.