Štát stále nedisponuje kompletným plánom, ktorý by určoval rozdelenie finančných prostriedkov pre slovenské zdravotníctvo na tento rok. Programová vyhláška mala byť finalizovaná už do 15. januára, avšak Ministerstvo zdravotníctva SR mešká s jej finalizáciou. Nemocnice aj ambulancie tak stále nevedia, koľko financií dostanú, čo predstavuje vážne riziká. Téme sa venuje portál Správy STVR.
Absencia konkrétnych informácií a nemocnice totiž výrazne komplikuje nielen fungovanie týchto inštitúcií, ale aj rokovania so zdravotnými poisťovňami.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že oneskorenie programovej vyhlášky týka implementácie nového zdravotníckeho zákona, ktorý schválil parlament po dohode medzi vládou a lekárskymi odbormi. Bez tejto vyhlášky však nemajú ambulancie ani nemocnice istotu, aké financie budú mať k dispozícii na prevádzku a mzdy zdravotníkov.
Na túto problematiku upozornila aj výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská-Bedušová. Poznamenala, že posúvanie vyhlášky sa opakuje každý rok. Zväz tak údajne už bol nútený posunúť účinnosť zmlúv, ktoré sa pôvodne uzatvárali na kalendárny rok, teda do 31. decembra. Dnes už vraj je účinnosť posunutá k prvému kvartálu.
![peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/10/peniaze-euro-tb-2.jpg)
Ambulancie aj nemocnice sú pod tlakom
Ambulancie zdôrazňujú, že práve programová vyhláška ovplyvňuje ich rokovania so zdravotnými poisťovňami. Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth varuje, že zdravotníci budú pod časovým tlakom, aby podpísali dodatky k zmluvám a zabránili tak dopadom na pacientov.
Dodáva, že je dôležité vedieť, koľko finančných zdrojov bude vyčlenených pre ambulantných poskytovateľov, nakoľko od toho závisí ďalšie plánovanie ich činnosti.
Aj nemocnice sa obávajú nedostatku financií. Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá zastupuje 82 nemocníc, varuje, že platnosť ich zmlúv so zdravotnými poisťovňami vyprší už koncom marca. Pokiaľ čo najskôr nebude jasné, čo bude s financovaním, hrozí predĺžená neistota
Marián Petko, prezident asociácie, tiež upozornil na zvýšené náklady na platy zdravotníkov. Tie sú veľký problém, keďže nemocnice budú musieť investovať viac finančných prostriedkov na mzdy. Prikazuje to zákon, ktorý mení platové podmienky všetkých zdravotníckych pracovníkov.
Štát sa odvoláva na nový zákon
Hovorca Ministerstva zdravotníctva Andrej Wallner uviedol, že vyhláška sa stále upravuje, aby reflektovala dôsledky nového zákona. Ozrejmil, že pri jej tvorbe je potrebné vypočuť si názory odborníkov v sektore, analyzovať možnosti rozpočtu verejného zdravotného poistenia na rok 2025, ako aj zvážiť všetky riziká či dohodnúť sa na možných úsporných opatreniach.
Ministerstvo tvrdí, že až po tejto analýze bude možné vydať vyhlášku.