Smartfóny a tablety čaká v tomto roku významná zmena. Budú mať energetické štítky, podobné tým, ktoré nájdete pri elektrospotrebičoch. Novinka, ktorú zaviedla EÚ, sa na pultoch predajní prejaví už v júni tohto roka.
Ako uvádza web EÚ, požiadavky na ekodizajn sa vzťahujú na smartfóny, klasické telefóny, bezdrôtové telefóny aj tablety. Toto nové nariadenie sa teda dotkne všetkých výrobkov z uvedených kategórií a konkrétne tých, ktoré budú uvedené na EÚ trh od 20. júna 2025. Čo sa týka energetických štítkov, tie platia od rovnakého dátumu, avšak týkajú sa len smartfónov a tabletov. EÚ spresňuje, že neplatia pre tabletové počítače alebo produkty s flexibilným hlavným displejom (roll-up). Z pravidiel sú takisto vyňaté aj smartfóny určené pre vysoko zabezpečenú komunikáciu.
EÚ zavádza ekodizajn a energetické štítky
EÚ zavádza nové predpisy v prospech spotrebiteľov. Tí sa vďaka energetickým štítkom a ekodizajnu môžu ľahšie rozhodnúť, po akom zariadení sa oplatí siahnuť. Cieľom predpisov je tlačiť výrobcov na predĺženie životnosti produktov, ako je napríklad ľahká opraviteľnosť, výmena batérie alebo možnosť aktualizovať operačný systém zariadenia. Priemerná životnosť by sa mala zvýšiť z 3 rokov na 4,1 roka pri smartfónoch strednej triedy.
Únia zároveň špecifikovala zariadenia, ktorých sa nové pravidlá dotknú. Bezdrôtovým telefónom myslí tie, ktoré využívajú pevnú telekomunikačnú sieť. Smartfónmi alebo bežnými telefónmi sa zas označujú tie, ktoré používajú mobilnú telekomunikačnú alebo satelitnú sieť. Bežné telefóny sú mobilné telefóny prvej generácie, ktoré sa nepoužívajú na internetové služby a nemajú možnosť inštalovať aplikácie tretích strán. V rámci týchto nariadení sa za smartfóny považujú zariadenia s integrovanou dotykovou obrazovkou a s uhlopriečkou od 4 do 7 palcov. Tablety, ktorých sa nariadenie týka, majú veľkosť obrazovky od 7 do 17,4 palca a nemajú fyzicky pripojenú klávesnicu. Od zariadení, ktoré sú z pravidiel vyňaté, ich odlišuje aj to, že používajú operačný systém Android alebo iOS.

Požiadavky na ekodizajn
Nové požiadavky na ekodizajn zahŕňajú viacero aspektov. Zariadenia napríklad musia spĺňať odolnosť proti náhodným pádom a škrabancom a taktiež musia poskytovať odolnosť voči vode a prachu. Výrobcovia by mali do zariadení osádzať odolné batérie, ktoré vydržia minimálne 800 cyklov nabíjania a vybíjania pri zachovaní minimálne 80 percent svojej pôvodnej kapacity. Pravidlá sa dotknú aj demontáže a opravy, pričom výrobcovia budú nútení sprístupniť kritické náhradné diely od 5 do 10 pracovných dní a počas 7 rokov po skončení predaja modelu výrobku na trhu EÚ. Novinka myslí aj na aktualizácie operačných systémov. Tie majú byť dostupné po dobu najmenej piatich rokov od dátumu uvedenia posledného kusu konkrétneho modelu na EÚ trh. Európska únia požaduje aj nediskriminačný prístup autorizovaných servisných stredísk k akémukoľvek softvéru alebo firmvéru potrebnému na výmenu.
Energetické štítky smartfónov a tabletov
Spotrebitelia sú už zvyknutí na energetické štítky, ktoré sú povinné pri elektrospotrebičoch. Už čoskoro podobné štítky pribudnú aj k smartfónom a tabletom. Tieto zariadenia budú musieť zobrazovať informácie o svojej energetickej účinnosti, výdrži batérie, ochrane pred prachom a vodou a odolnosti voči náhodným pádom. EÚ bude vyžadovať aj skóre opraviteľnosti. Ako sme naznačili, zavedenie energetických štítkov má pomôcť spotrebiteľom, aby si pri nákupoch rozhodovali s ohľadom na udržateľnosť zariadenia.