Situácia ohľadne plynu na Slovensku sa aj dnes, týždne po odstavení tranzitu ruského plynu cez územie Ukrajiny, stretáva s početnými obavami. Stav je neistý, no jedna vec je pomerne jasná – Slovensko bez plynu ostať nemôže. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v tejto súvislosti upozorňuje, že je potrebné, aby vláda zabezpečila plynulé dodávky cez iné trasy. K tomu však dodáva, že v dôsledku využívania alternatívnych prepravných trás môžu štátu stúpnuť náklady, čo by znamenalo aj vyššie ceny pre odberateľov. O novinke informuje iStream.sk na základe poznatkov portálu Aktuality.sk.
Predpokladá sa, že v dôsledku odstavenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu stúpnu Slovensku náklady na prepravu plynu o približne 90-miliónov eur, čo rozhodne nie je málo peňazí. K situácii vydal stanovisko aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Nateraz odmieta uznať zvýšené náklady ako dôvod na zdražovanie cien plynu pre výrobcov tepla. Okrem toho neeviduje zásadnú zmenu ekonomických podmienok.
Krátkodobé zmluvy nie sú výhodné
SPP na druhú stranu argumentuje, že výdavky sa zvyšujú najmä z toho dôvodu, že krátkodobé prepravené kapacity sú drahšie ako dlhodobé zmluvy. V súčasnosti SPP využíva prepravné kapacity na trase z Nemecka do Českej republiky, čo citeľne zvyšuje celkové náklady na dovoz plynu. Ak bude potrebné rozšíriť nákup z ďalších krajín, môže to mať ďalší negatívny vplyv na ceny pre slovenských odberateľov. Spotrebitelia tak musia počítať s možnými cenovými úpravami, najmä ak sa prepravné podmienky na trhu ďalej zmenia.
Podnik však súbežne pracuje na možnosti obnovenia dodávok plynu cez pôvodné vstupné body, čo by mohlo zmierniť tlak na ceny. V januári sa rozhodol dočasne nevyužívať niektoré prepravné poplatky a účtovať len náklady v rámci Slovenska. To však neznamená, že v budúcnosti nebudú tieto poplatky dodatočne zahrnuté do cien.
Vyššie ceny sú reálne riziko
V stručnosti možno skonštatovať, že situáciu na trhu s plynom aj naďalej ostáva neistá. Hoci SPP podniká kroky na minimalizovanie rastu cien, stále existuje možnosť, že náklady na plyn v budúcnosti stúpnu. Všetko bude závisieť od vývoja prepravných podmienok, dostupnosti dodávok a cien na trhu. Preto je dôležité, aby odberatelia počítali s možnými cenovými výkyvmi v nadchádzajúcich mesiacoch.
Zásoby plynu v Európe sa míňajú
Neistotu na trhu s plynom ešte väčšmi umocňuje skutočnosť, že zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkov (PZP) klesli pod 55,5 percenta, čo je menej ako na konci vykurovacej sezóny 2022/2023. Tento stav pritom môže viesť k ďalšiemu poklesu rezerv pod minimálne hodnoty, ktoré boli zaznamenané v roku 2022. Vyplýva to z údajov Gas Infrastructure Europe (GIA), na ktoré sme vás upozornili v samostatnom článku na tomto odkaze.
Od začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny (29. októbra 2023) bolo z európskych zásobníkov odčerpaných približne 47-miliárd m3 plynu. No na druhú stranu – stále majú byť naplnené na približne 61,5-miliardy m3, čo predstavovalo najvyššiu úroveň pre mesiac január od začiatku zaznamenávania týchto údajov.
V súčasnosti sú európske zásobníky naplnené na 55,46 percenta, čo predstavuje pokles o 7,19 percentuálneho bodu v porovnaní s priemerom za rovnaké obdobie za posledných päť rokov. Na konci vykurovacej sezóny 2022/2023 bola naplnenosť zásobníkov mierne vyššia – 55,47 percenta.