Slovensko sa stalo rajom pre podvodníkom a počet online hrozieb oproti minulým rokom výraznejšie vzrástol. Pre online podvodníkov sme údajne najobľúbenejšou krajinou na svete. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnila spoločnosť Gen.
O tejto nelichotivej štatistike, kde sa Slovensko umiestnilo na prvej priečke, informoval portál Teraz.sk. Za nami je Vietnam a tretiu priečku uzatvára susedné Česko. Podľa správy Gen Threat Report za štvrtý kvartál minulého roka sa veľmi darilo podvodom na online zoznamkách.
Slovensko ako raj pre podvodníkov
Podľa zverejnených údajov patrí Slovensko ku krajinám s najvyšším rizikom internetových podvodov na svete. Predbehli sme aj oveľa väčšie krajiny a je otázne, ako účinne sa naši obyvatelia dokážu pred množiacimi sa online podvodmi brániť. Technický riaditeľ kybernetickej spoločnosti Gen Siggi Stefnisson uviedol, že podvodníci cielili najmä na ľudské emócie. V minulom štvrťroku zneužili napríklad stres z predvianočných nákupov alebo túžbu nájsť svoju polovičku pred záverom starého roka.
Sofistikované podvody sa nevyhýbajú žiadnej vekovej kategórii a ich výsledkom je ľudské sklamanie, ale aj strata peňazí. Rizikovým faktorom je taktiež to, že mnoho ľudí je príliš dôverčivých a svoje osobné údaje poskytnú aj tomu, komu by nemali. Stefnisson zároveň dodal, že si nemyslí, že v tomto roku by online podvody utíchli, práve naopak. Očakáva, že riziká porastú, pretože do online podvodov sa zapája aj umelá inteligencia, ktorá vytvára pre kyberzločincov nové možnosti.
Počet podvodov stúpol
Podľa zverejnenej správy počet online hrozieb prudko stúpol. V období od októbra do decembra 2024 spoločnosť zablokovala 2,55 miliardy hrozieb, čo je až 321 hrozieb za sekundu. Útoky, ktoré využívali sociálne inžinierstvo, pritom tvorili až 86 percent všetkých zablokovaných hrozieb. Rástol aj počet phishingových útokov, konkrétne o 14 percent, pričom mnohé phishingové kampane zneužívali platformy na tvorbu webových stránok, napríklad Wix. Podvodníci sa často vydávali za rôzne inštitúcie alebo spoločnosti a od používateľov chceli vylákať dôverné údaje. Častým je taktiež zasielanie falošných faktúr alebo vymyslených pokút či iných poplatkov. Čo sa týka šírenia malvéru a podvodov, najúčinnejším spôsobom zostala škodlivá reklama. Zo všetkých zablokovaných útokov tvorila až 41 percent.
Sociálne siete – miesto pre online zločiny
Spoločnosť Gen dodala, že na konci vlaňajška sa stali kľúčovým miestom pre kybernetickú kriminalitu sociálne siete. V tejto oblasti dominuje Facebook, na ktorom sa odohralo 56 percent všetkých identifikovaných hrozieb. Nasleduje platforma YouTube s 24 percentami a potom sociálne sieť X s 10 percentami. Instagram a Reddit majú zhodne po 3 percentá. Online podvodom sa nevyhli ani populárne aplikácie na zasielanie správ. Zle dopadol Telegram, ktorý podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť čelil až šesťnásobne vyššiemu počtu hrozieb ako konkurenčný WhatsApp. Spoločnosť sa domnieva, že dôvodom sú nástroje na ochranu súkromia, ktoré sťažujú vystopovanie zločincov.
Bezpečnostná spoločnosť uzatvára, že podvodníci využívajú algoritmy sociálnych sietí, umelú inteligenciu a personalizovaé interakacie. Vďaka tomu dokážu svoje útoky šíriť rýchlejšie a účinnejšie než tomu bolo v minulosti. Je teda na mieste, aby boli všetci používatelia v online svete mimoriadne opatrní a obozretní.