Niektorí technologickí odborníci odporúčajú, aby používatelia svoje smartfóny pravidelne reštartovali. Ideálne vraj každý deň. Vďaka tomuto jednoduchému úkonu sa používatelia môžu vyhnúť nepríjemnostiam, akými je napríklad útok hackerov.
Pravidlené reštartovanie mobilu sa odporča ako jedna z foriem ochrany proti kybernetickým zločincom a spywaru. Dôvodom je najmä takzvaný zero-click exploit, čo je útok, pri ktorom používateľ nemusí na nič kliknúť ani nič otvoriť, a napriek tomu sa smartfón infikuje škodlivým kódom.
Čo je zero-click exploit?
Je to sofistikovaný hackerský útok, ktorý zneužíva bezpečnostné chyby v operačnom systéme mobilu alebo v konkrétnych aplikáciách. Útočník môže poslať napríklad infikovanú správu cez WhatsApp alebo iMessage a nie je nutné, aby ju používateľ otvoril. Škodlivý kód sa aktivuje aj tak a úplne automaticky. Pravidelný reštart mobilu môže takémuto sofistikovanému útok zabrániť. Ako? Niektoré škodlivé programy fungujú len dočasne v pamäti zariadenia (RAM) a odstránia sa po reštarte. Pravidelné vypnutie a opätovné zapnutie zariadenia tak má svoj význam a môže znížiť riziko toho, že vás bude hacker dlhodobo sledovať, alebo sa pokúsi o krádež vašich osobných a citlivých údajov.
Okrem pravidelného reštartu smartfónu je dôležité dodržiavať aj niekoľko ďalších krokov, ktoré minimalizujú riziko útoku. Pravidelne aktualizujte svoj operačný systém aj nainštalované aplikácie. Vývojári priebežne opravujú bezpečnostné chyby, ktoré by mohli zneužiť hackeri. Neinštalujete aplikácie z neznámych zdrojov a nepovoľujte aplikáciám aj tie oprávnenia, ktoré nie sú nutné pre ich chod. Napríklad prístup k mikrofónu, fotografiám alebo vašej polohe. Dôležité je tiež používať silné heslá, dvojfaktorové overovanie a neklikať na podozrivé odkazy či nenavštevovať pochybné webové stránky. Takto znížite možnosť infikovania mobilu škodlivým kódom.
Čo ďalšie získate pravidelným reštartom
Pravidelné reštartovanie smartfónu prináša používateľom aj ďalšie výhody. Zlepší sa výkon, pretože reštart vymaže dočasné súbory a uvoľní RAM. Týmto krokom môžete predchádzať aj chybám v systéme, pretože niektoré aplikácie môžu mať „úniky“ pamäte alebo spôsobovať problémy na pozadí, ktoré reštart opraví. Občasné reštartovanie môže pomôcť predísť nadmernému vybíjaniu batérie. Hoci nárast kapacity batérie nebude dramatický, každé percento navyše sa isto hodí. Reštart je vhodný aj po aktualizácii systému, respektíve konkrétnej mobilnej aplikácie.