Podvodníci falšujú rôzne produkty a nevyhýbajú sa ani liekom. Na internete môžete naraziť na mnoho podvodných webov, ktoré takéto neoficiálne lieky ponúkajú. Spotrebitelia sa však vystavujú riziku. Téme sa venovala relácia Peniaze, ktorá sa vysiela na STVR a napísal o tom jej spravodajský portál.
Takéto weby väčšinou ponúkajú lieky, ktoré majú „zázračné účinky“, no pre spotrebiteľov predstavujú vážne zdravotné riziko. Ako uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lucia Balážiková, najčastejšie sa falšujú takzvané lifestylové lieky. Ide o tabletky určené na chudnutie, prípadne o anabolické steroidy alebo lieky na zvýšenie potencie. Mnohokrát dochádza k falšovaniu liekov s vysokou cenou, čiže liekov, ktoré sa používajú napríklad na závažné onkologické ochorenia.
Falošné lieky sa nedajú na prvý pohľad rozoznať
Problémom je, že falošné lieky sa v mnohých prípadoch nedajú od tých legálnych na prvý pohľad rozoznať. Bez odborného posúdenia spotrebiteľ len ťažko zistí, či sa mu dostal do rúk falzifikát alebo oficiálny liek. Pre spotrebiteľov by mal byť varovným znakom fakt, že tieto lieky sa predávajú cez podvodné webové stránky. Takéto stránky majú zväčša sídlo v zahraničí a preklad do slovenčiny je spojený s gramatickými aj štylistickými chybami.
Balážiková pre STVR povedala, že odporúča zbystriť pozornosť vždy, keď stránka ponúka lieky „so zázračnými liečivými účinkami“. Podozrivé sú tiež veľmi nízke ceny či to, ak web ponúka aj lieky, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis. Seriózne webové stránky predávajú cez internet len lieky, ktoré sú voľnopredajné. Pacienti by preto ideálne mali nakupovať cez e-shopy známych lekární, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. Schválené internetové lekárne majú na svojom webe bezpečnostné zelené logo. Po kliknutí na toto logo je pacient presmerovaný na web ŠÚKL, kde sa nachádza zoznam všetkých oficiálnych lekární, ktoré sú registrované a majú povolenie na internetový výdaj.
Falšujú sú aj potraviny
Okrem liekov sa falšujú aj potraviny, ktoré taktiež predstavujú pre spotrebiteľov potenciálne riziko. Najčastejšie sa falšuje káva, med, olivový olej, parmezán alebo ovčie mlieko. Káva sa nahrádza napríklad obilím, avšak výnimkou nie je ani to, že podvodníci ju nahradia drevom. Olivový olej zas nahrádzajú lacnejšie druhy olejov a rovnako to platí aj pri syre parmezán, ktorí podvodníci nahradia lacnejším druhom syra. Čo sa týka medu, podvodníci využívajú cukrové sirupy alebo melasu a ovčie mlieko je často nahrádzané lacnejším kravským mliekom. Pri nákupe cez internet by preto spotrebitelia mali byť obzvlášť opatrní a najmä ak nakupujú z menej známych e-shopov. Môžu zaplatiť zbytočne vysokú sumu za tovar, ktorý je nekvalitný a v tom horšom prípade si poškodia svoje zdravie.